Totálne zmenili svet. Toto je 10 vecí, ktoré pred 20 rokmi neexistovali a dnes si bez nich nevieme predstaviť život
Dnešné technológie berieme ako bežnú súčasť moderného života. Kým kedysi sme nosili discmany, neskôr „empétrojky“, dnes všetko máme na dosah ruky v jednom malom zariadení. Technológie sa rozbehli neuveriteľne rýchlym tempom. Smarthodinky na ruke, vo vrecku smartfón s neustálym pripojením na internet pred 20 rokmi znelo ako sci-fi.
Zmenil sa spôsob akým komunikujeme, ale aj to, ako pracujeme, cestujeme, či relaxujeme. Ukážeme ti 10 vecí, ktoré pred 20 rokmi neexistovali, no dnes si bez nich nedokážeme predstaviť život.
Smartfóny
Mobily boli predtým zamerané iba na telefonovanie a SMS, bez možnosti prístupu k aplikáciám či internetu. Písať sme mohli na klávesnici s tlačidlami a „internet“ bol len vo forme drahého WAP-u. Hoci neskôr boli dostupné aj smartfóny, neboli veľmi rozšírené, ani populárne.

Revolúciu priniesla až spoločnosť Apple uvedením iPhonu v roku 2007. Mobily sa začali transformovať, kedy začala prevládať dotyková obrazovka a zo smartfónu sa stal všestranný pomocník.
YouTube a najznámejšie streamovacie služby
Najväčšia videoplatforma bola spustená v roku 2005 a prvé video, ktoré bolo nahrané na YouTube stále existuje. Krátke video spoluzakladateľa YouTube, Jaweda Karima zo zoo má 354 miliónov vzhliadnutí. YouTube zmenil internet a vytvoril miesto pre videoblogerov, vzdelávacie kanály či pre priame prenosy udalostí.
Pred dvadsiatimi rokmi by sme Netflix, Disney či Spotify hľadali márne. Spoločnosť Netflix bola založená už v roku 1997, kedy fungovala ako služba na prenájom DVD poštou. Skutočný zlom nastal v roku 2007, keď spoločnosť spustila svoju online streamovaciu službu.
Instagram, TikTok či Twitter
Väčšina dnešných populárnych sociálnych sietí pred dvadsiatimi rokmi neexistovala, ale nie sú len výdobytkom modernej doby. Prvé tweety pôvodne na Twittr, potom Twitter sme mohli napísať v roku 2006 a Instagram bol spustený o štyri roky neskôr. Čínska sieť TikTok bola spustená pred ôsmymi rokmi.

Najznámejšiu sociálnu sieť Facebook Mark Zuckerberg Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz a Chris Hughes spustili v roku 2004. Predtým než dobil svet, Slováci na písanie mohli využívať Pokec či Zoznamku už od roku 1997.
Uber
Zavolať si auto cez apku a sledovať ho na mape v reálnom čase cez smartfón pred dvadsiatimi rokmi znelo ako zo sci-fi filmu. Uber odštartoval revolúciu v zdieľanej doprave a zmenil spôsob, akým sa po mestách pohybujeme až v roku 2009, pričom na slovenský trh vstúpila až v roku 2015.
Tesla
Tesla sa stala symbolom elektromobility a inovácií v automobilovom priemysle. Ešte pred dvoma desaťročiami dominovali cesty vozidlá so spaľovacími motormi a elektromobily boli považované za experimentálny koncept budúcnosti.

Tesla to zmenila, stala sa priekopníkom elektromobility a spustila trend, ku ktorému sa pridávajú ďalší výrobcovia. Ikona elektromobility však poslednej dobe čelí vážnym problémom. Vstupom Muska do Trumpovej administratívy klesajú akcie, predajnosť a súčasní majitelia áut čelia vandalizmu.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Slováci sa „zobúdzajú“. Predaje elektromobilov rekordne rastú, dôvod ale prekvapí

Vedci chcú ochladiť Zem tisíckami „dáždnikov“. Ich sci-fi nápad znie šialene, no môže fungovať

Krvavý fenomén, ktorý valcuje svet. Na Slovensko prichádza drsná filmová novinka s neuveriteľnými 92%

Netflix oslavuje nový svetový hit. Desivo reálna novinka však ľudí nahnevala

Spaľováky skončili. Čína a Nissan vyvrátili mýtus o špinavej výrobe elektromobilov, ktorý vykrikujú aj Slováci
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

83-ročný milionár zo Slovenska: Toľko problémov ako v našej krajine nenájdeš nikde, v tom je podnikateľská šanca

Aj 80 eur mesačne ti môže priniesť až 53 000 eur: Slováci ignorujú „ôsmy div sveta“

Streľba na západnom Slovensku: Postrelený je 20-ročný mladík, na mieste sú „kukláči“

Reťazec TEDi sťahuje z predaja nebezpečný výrobok. Obsahuje formaldehyd, ktorý zvyšuje riziko rakoviny

Väčšina Európanov je za rozšírenie EÚ. Prieskum odhalil prekvapivý zoznam krajín, ktoré sú ostro proti
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Netflix priznáva zlyhanie. Zaklínač končí v predstihu, tvorcovia priznali smutnú pravdu
- Akčný veľkofilm 2025 prichádza online. Sľub splniť nedokázal
- Pochopili, že ubližujú sami sebe. Bohatá krajina chce okamžite zrušiť clá na elektromobily z Číny
- Historický míľnik pre ľudstvo. Prvý humanoidný robot s umelou inteligenciou sa dá objednať ako spotrebič
- VIDEO: Zbláznila sa Čína? Neuveríš, čím pokryli celé pohorie
-
- Pochopili, že ubližujú sami sebe. Bohatá krajina chce okamžite zrušiť clá na elektromobily z Číny
- VIDEO: Zbláznila sa Čína? Neuveríš, čím pokryli celé pohorie
- Netflix priznáva zlyhanie. Zaklínač končí v predstihu, tvorcovia priznali smutnú pravdu
- Bez Západu by rýchlo prehrali. Ukrajina zistila, čo v skutočnosti poháňa „ruské“ drony
- Už prvá epizóda prekročila všetky hranice: Na obrazovky dorazil jeden z najočakávanejších seriálov roka
-
- Bez Západu by rýchlo prehrali. Ukrajina zistila, čo v skutočnosti poháňa „ruské“ drony
- Vodiči sú proti nim bezradní. Nové radary rozdávajú pokuty za niečo, čo by ti nikdy nenapadlo
- Pochopili, že ubližujú sami sebe. Bohatá krajina chce okamžite zrušiť clá na elektromobily z Číny
- Akčný film 2025 neprestáva udivovať. Ohúril aj Slovákov a naďalej láme rekordy
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
Svetová elita ničí Zem. Oxfam odhalil katastrofálne rozdiely v emisiách
To, čo Nvidia dokázala, nemá v histórii obdoby. Svet financií stojí v nemom úžase
Takú astronomickú hodnotu dosiahli len tri firmy. Technologický gigant prekonal historický míľnik
Obľúbený operátor spúšťa štedrý vianočný kalendár, pre Slovákov si pripravil veľa prekvapení (PREHĽAD)
Konečne rozumný krok od Google. Chystá sa obnoviť odstavenú jadrovú elektráreň, toto je dôvod
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

83-ročný milionár zo Slovenska: Toľko problémov ako v našej krajine nenájdeš nikde, v tom je podnikateľská šanca

Aj 80 eur mesačne ti môže priniesť až 53 000 eur: Slováci ignorujú „ôsmy div sveta“

Streľba na západnom Slovensku: Postrelený je 20-ročný mladík, na mieste sú „kukláči“

Reťazec TEDi sťahuje z predaja nebezpečný výrobok. Obsahuje formaldehyd, ktorý zvyšuje riziko rakoviny

