Vedci z Kjótskej univerzity prinášajú nový pohľad na to, ako zvuk ovplyvňuje živé organizmy. Veľakrát sme to už zažili, keď stojíme blízko reproduktorov na koncerte, zvuk nielen počujeme, ale aj cítime telom. Štúdie ukazujú, že zvuk je oveľa viac než len mechanická vlna, ktorá preniká vzduchom, ale dokáže zasiahnuť naše bunky a ovplyvniť ich fungovanie. O téme informoval portál Phys.org.

Nevnímame len ušami

Výskumníci na základe predchádzajúcich experimentov skúmajú, ako bunky reagujú na zvuk. V rámci experimentu navrhli zariadenie, ktoré umožňuje „okúpať“ kultivované bunky vo zvukových vlnách.

zvuková vlna
Unsplash

Počas experimetu výskumníci umiestnili vibračný prevodník do obrátenej polohy na poličku, čím vytvorili ideálny priestor pre prenos zvukových signálov. Signál zo zdroja, ako je digitálny audio prehrávač prepojený s zosilňovačom, bol následne usmernený cez prevodník do membrány, ktorá bola pevne pripevnená ku kultivačnej miske s bunkami.

Následne analyzovali reakcie buniek pomocou RNA sekvenovania, mikroskopie a ďalších metód zaznamenali zmeny v bunkovej aktivite. Bunky totiž skutočne reagovali na zvukové podnety v počuteľnom rozsahu.

Najvýraznejším zistením bolo, že zvuk výrazne spomaľoval premenu adipocytov, čo je proces, pri ktorom sa preadipocyty premieňajú na tukové bunky. Zistenie tak otvára možnosť, že jedného dňa by sme zvuk mohli využiť na reguláciu stavu našich buniek a tkanív.

Zvuk dokáže ovplyvniť celé telo

„Keďže zvuk nie je hmotný, akustická stimulácia je nástroj, ktorý je neinvazívny, bezpečný a okamžitý, a pravdepodobne prinesie úžitok medicíne a zdravotnej starostlivosti,“ povedal autor štúdie Masahiro Kumeta.

Počas experimentu identifikovali až 190 génov, ktoré sú citlivé na zvuk a tiež zaznamenali, že zvuk mení spôsob, akým sa bunky pripevňujú k svojmu okoliu. Zároveň si všíma mechanizmus, ktorým zvukové signály prenikajú do podbunkových štruktúr.

Štúdia, ktorá bola uverejnená v Communication Biology teda ukazuje, že zvuk nevnímame len „tradične“ ušami, ale zároveň počúvajú  aj naše bunky. Zistenie, že bunky dokážu „počúvať“ a reagovať na zvuk, otvára dvere k novej ére v medicíne, kde bude možné využiť akustickú stimuláciu ako bezpečný a neinvazívny terapeutický prístup.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP