Ministerstvo zahraničných vecí USA zahrnulo do svojho rozpočtu na rok 2025 položku s názvom „obrnené Tesly“ v hodnote 400 miliónov dolárov. Tento prekvapivý údaj sa objavil v obstarávacej prognóze ministerstva a celý program má byť realizovaný počas nasledujúcich piatich rokov.

Na prvý pohľad ide o pomerne štandardný výdavok, keďže americká vláda pravidelne investuje do obrnených vozidiel na ochranu diplomatov a vládnych predstaviteľov. Čo však zaráža, je fakt, že tento nákup je uvedený pod kódom NAICS „311999 – All Other Miscellaneous Food Manufacturing“, čo v preklade znamená „Výroba rôznych potravinárskych produktov“. A to nie je jediná zvláštnosť v tomto rozpočte.

Zvláštne nákupy pod velením Muska?

Podobne zvláštne zaradené položky zahŕňajú aj ďalšie obrnené vozidlá: „obrnený sedan“ spadá pod „výrobu nealkoholických nápojov“, „obrnené BMW X5/X7“ sa nachádza pod „výrobu balenej vody“ a „obrnené elektrické vozidlo (nie sedan)“ je vedené pod „výrobu ľadu“. Okrem Tesiel sú však všetky tieto položky rozpočtované výrazne nižšie – v rozmedzí 40 až 50 miliónov dolárov.

Táto situácia prichádza v čase, keď Elon Musk a jeho tím na Ministerstve vládnej efektivity (DOGE – Department of Government Efficiency) skúmajú obrovské výdavky americkej vlády. Nie je jasné, či sa už dostali aj k tejto položke, no vyvoláva to viaceré otázky, najmä preto, že rozpočtový plán bol naposledy aktualizovaný ešte v decembri – predtým, než sa Donald Trump ujal prezidentského úradu.

Tesla síce tvrdí, že jej Cybertruck je „obrnený“ a „odolný voči guľkám“, no odborníci upozorňujú, že jeho pancierovanie je veľmi obmedzené. Vozidlo dokáže pravdepodobne odolať nízkorýchlostným strelám, no na vyššiu úroveň ochrany by bolo potrebné vykonať ďalšie úpravy. Niektoré spoločnosti už plánujú posilniť obrnenie Cybertrucku – jedným z príkladov je spolupráca medzi Unplugged Performance a Archimedes Defense.

Otázkou však zostáva, prečo ministerstvo zahraničia potrebuje obrnené vozidlá v hodnote až 530 miliónov dolárov. Hoci diplomati a vládni predstavitelia v niektorých častiach sveta skutočne potrebujú špeciálne obrnené autá, spôsob, akým sú tieto položky uvedené v rozpočte, vyvoláva podozrenie.

Zatiaľ nie je jasné, či ide len o administratívnu chybu, alebo či sa tu deje niečo podozrivejšie. Ministerstvo zahraničia zatiaľ na otázky neodpovedalo, no záujem médií o túto záležitosť naznačuje, že odpovede by mohli prísť čoskoro. Kým sa tak stane, ostáva tento prípad jednou z mnohých záhadných položiek v americkom štátnom rozpočte.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP