Tento problém trápi mnohých gamerov. Koľko snímok za sekundu dokážu zvládnuť naše oči?
Ľudské oko je unikátnym orgánom, ktorý umožňuje vnímať okolie v rôznych podmienkach. Dokáže zachytiť odlišné množstvo svetla a podobne ako pri počítačových hrách, tak aj ono zachytáva určitý počet snímkov za sekundu. Je naozaj komplikovanou súčasťou ľudského tela, ktorá vníma obraz a pohyb zrejme trocha inak ako si si doposiaľ myslel.
Hráči s obľubou v hraní hier chcú dosiahnuť čo najvyššie „fps“ číslo, teda vysoký počet snímkov za sekundu. Schopnosť počítačových komponentov poskytovať takéto vysoké hodnoty ale neznamená, že to isté dokáže zaznamenávať aj ľudské oko. V skutočnosti majú mnohí experti zaoberajúci sa zrakom a vizuálnym vnímaním, ktorí taktiež hrajú počítačové hry, odlišný názor na to, ako rýchlo a plynule môže oko zaznamenávať obraz v porovnaní s modernými monitormi. Ľudské oko vníma mnoho aspektov okolia rozlične. Rôzne časti očnej bulvy vykonávajú rôzne činnosti a zachytávanie svetla nie je to isté ako vnímanie pohybu objektu.
Majú naozaj hráči lepší zrak ako my?
Podobne ako u techniky, aj u ľudského oka existujú určité hranice vnímania obrazu a nášmu mozgu určitý čas trvá, kým svetlo dopadajúce na rohovku dokáže spracovať ako druh informácie. V realite je však mozog ako celok omnoho presnejší a lepší v spracovaní vnímania obrazu ako len jedna jeho časť. A teraz prekvapenie pre hráčov. Ľudia, ktorí sa aktívne venujú rôznym počítačovým hrám majú jedny z najlepších očí. Ich zrak a vnímanie si totiž počas hrania dokázali vytrénovať na „vyššiu úroveň“. Z toho dôvodu sa hry používajú aj pri rôznych zrakových terapiách, kedy je potrebné zlepšiť vnímanie a zrak človeka.
Nenechaj si ujsť
Táto revolučná bionická šošovka dá zbohom okuliarom a poskytne až niekoľkonásobne lepší zrak. Prelomový objav príde už o pár mesiacov
Na frekvencii naozaj záleží
Možno už vieš, že svietiaca žiarovka obnovuje svetlo frekvenciou 50 Hz, teda 50-krát za sekundu, a preto jej svetlo ľudské oko vníma ako plynulý tok žiarenia. Zrak niektorých ľudí je však schopný zaznamenávať slabé blikanie zdrojov svetla zriedkavejšie aj pri 60 Hz. Frekvencia je však iba časťou skladačky pre celkové vnímanie plynulosti pohybu obrazu v počítačových hrách. To zas nie je totožné s vnímaním samotného obrazu na monitore. Leteckí piloti musia mať okrem skvelej kondície aj perfektný zrak, a tak niektorí z nich dokážu zachytiť obraz zobrazený na 0,0004 sekundy. Tu už ale prichádza na scénu Blochov zákon, ktorý hovorí o rozpore medzi intenzitou a trvaním záblesku kratším ako 100 ms.
Podstatou tohto zákona je, že silný a jasný záblesk svetla ľudské oko vníma rovnako ako záblesk slabého svetla počas desatiny sekundy. Ako ale dokážeme vnímať pohyb? V periférnom videní ho dokážeme zaznamenávať veľmi dobre. Pri obnovovacej frekvencii obrazovky 60 Hz niektorí ľudia dokonca pociťujú, akoby sa reálne pohybovali. Aj tento fakt je dôvodom, prečo moderná virtuálna realita poskytuje ešte vyššiu obnovovaciu frekvenciu – až 90 Hz. Vnímanie pohybu napríklad pri hraní 3D akčnej strieľačky z pohľadu prvej osoby kombinujeme s ovládaním myši či klávesnice, a preto je vizuálny zážitok z hrania taký skvelý. Pri tomto spôsobe zaznamenávania obrazu však dokážeme lepšie vnímať pohyb vo veľkom meradle ako v detailoch.
Rozdiely medzi obnovovacími frekvenciami, ktoré dokáže vnímať ľudské oko, sú pomerne veľké, no tvrdenia odborníkov sú nejednoznačné. Frekvencia 60 Hz je rozhodne lepšia ako 30 Hz, no ak sa táto hodnota podľa niektorých expertov zvýši nad 200 Hz, tak už ide o vnímanie pohybu ako v reálnom živote. Adrien Chopin, výskumník kognitívnych vied zasa tvrdí, že ľudské oko nemôže vidieť pohyb s frekvenciou vyššou ako 20 Hz a tento fakt potvrdili aj mnohé štúdie. Podľa nich sa vnímanie pohybu ľudským okom obmedzuje na 7 až 13 Hz a od tej hodnoty už klesá schopnosť citlivosti na pohyb. Rozdiel je ale v tom ako to spracováva náš mozog.
Vo výsledku je to ale aj tak o našom mozgu
Zmeny medzi obrazom s obnovovacou frekvenciou 20 Hz a 60 Hz si všimne každý. Pri hrách to ale neznamená, že hráč bude lepší ako súperi, no nad 24 Hz môže počas hrania získať aspoň skvelý vizuálny zážitok. To je rozdiel medzi efektívnosťou a skúsenosťou. Vysoký „framerate“ má v moderných hrách a zariadeniach svoju úlohu. Odborníci sa zhodujú v tom, že to nie je tá najdôležitejšia vec. Ňou má byť práve rozlíšenie obrazu v centrálnej oblasti, ktorú oko vníma naplno.
Je síce skvelé vidieť, že mnohé najmodernejšie monitory majú obnovovaciu frekvenciu aj 120 Hz, ultra-vysoké rozlíšenie či krásne farby. Záleží však na tom ako to všetko dokážu poňať naše oči. Zrak každého človeka nie je identický a mnohí vnímajú obraz v reálnom živote a v hrách trocha inak. Nakoniec ale všetko záleží od mozgu, ktorý musí tieto informácie spracovať.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Namiesto Intelu pochovali seba. Prelomový čip Nvidie narazil na vážne problémy, ľudia zúria
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Vedcov nechali s otvorenými ústami. Študenti postavili raketu, ktorou prekonali 20-ročný rekord
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Vyrobili ich automobilky, ktoré už neexistujú. Toto je TOP 8 áut, ktoré sa navždy zapísali do histórie
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI už tento týždeň uvidíš aj online. Vieme kde a kedy
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Vedci nechápu: V Afrike využívajú včely na kurióznu činnosť, ktorá mení kľúčovú oblasť
Musia zatiahnuť za brzdu. Nemecký automobilový gigant chystá výrazné obmedzenia
Bitcoin zažíva historický úspech prekonania hranice 98 0000 dolárov
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené