Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ako skončí vesmír? Ľudstvo sa riešením tejto otázky zaoberá snáď už od počiatku svojej existencie. Veda v súčasnosti však pokročila natoľko, že fakticky zúžila všetky scenáre o konci na niekoľko tých najpravdepodobnejších.

Faktory ovplyvňujúce koniec

Vedci veria, že definitívny koniec sveta, ak nás predtým nestihne zasiahnuť nejaký gigantický asteroid, nastane približne za 5 miliárd rokov, keď Slnku dôjde palivo a vstúpi do fázy červeného obra. Jeho rozpínajúci sa povrch pohltí planéty Merkúr, Venušu a zo Zeme sa stane iba jedna veľká spálená skala (je tiež možné, že Slnko pohltí aj Zem). Predpovedať koniec vesmíru je však omnoho zložitejšia záležitosť.

Predpokladá sa, že v úplných počiatkoch vesmíru nastala v okamihu niekoľkých mikrosekúnd po Veľkom tresku kvarková epocha. Ľudstvo však bolo schopné pozorovať „najstaršie“ svetlo datované do obdobia 380 000 rokov od Veľkého tresku, pochádzajúce z takzvanej fotónovej epochy. Čo sa však dialo predtým sú stále len dohady. Zdroj: NASA / WMAP Science Team

Pri študovaní a predpovedaní konca vesmíru je potrebné sa vrátiť na začiatok a pozrieť sa na jeho zrod. Vesmír vznikol pred približne 13,7 miliardami rokov z udalosti, ktorú označujeme ako Veľký tresk. Išlo o „výbuch“, ktorým zo superhustého a superhorúceho stavu vznikol vesmír.

Hoci nie je úplne presne stanovené, prečo tento nekonečne hustý a teplý „bod“ splodil vesmír, po tejto udalosti dodnes zostáva jediná stopa, ktorá vedcom pomáha všetko objasniť. Týmto pozostatkom je veľmi slabé elektromagnetické žiarenie, ktoré prichádza z vesmíru zo všetkých smerov a označuje sa ako mikrovlnné pozadie.

To spolu s pozorovaniami, ktoré uskutočnil Edwin Hubble v minulom storočí, naznačuje, že vesmír začal v singularite a od tej doby sa neustále rozpína v priemere a stáva sa menej hustým.

Inými slovami, aby sme dokázali vysvetliť niektoré vlastnosti vesmíru, ako jeho teplotu či tvar, vedci navrhli teóriu kozmickej inflácie, ktorá je súčasťou aktuálne uznávanej kozmickej evolúcie, píše portál InterestingEngineering.

Pri určovaní konca vesmíru, respektíve toho, ktorý scenár konca je najpravdepodobnejší, je potrebné vziať do úvahy práve faktory, akými sú tvar, teplota, štruktúra, pohyb galaxií, množstvo temnej hmoty,  podstata temnej energie, či stavové rovnice, ktoré určujú ako hustota temnej energie reaguje na rozpínanie vesmíru.

Pravdepodobné scenáre konca vesmíru
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú