Segment smartfónov spoločnosti Motorola prechádza od začiatku tohto roka významnými zmenami, ktoré sa podpísali nielen pod nové označenia modelovej rady „G“, ale taktiež o nový prístup výrobcu voči zákazníkovi.

S nedávno predstavenou vlajkovou loďou Moto G100 mu totiž ponúka pravú vlajkovú loď za zlomok ceny konkurencie. Tento kúsok sme si už pred časom vyskúšali v našej redakcii a všetky dojmy s testovania sme zhrnuli v detailnej recenzii.

NEPREHLIADNI
RECENZIA: Existuje vôbec rovnocenný konkurent na našom trhu? Vyskúšali sme nový hit medzi cenovo dostupnými vlajkovými loďami

Zo smartfónu desktop. Ako zvláda Moto G100 pracovný deň?

Motorola nielenže priniesla na trh dostupnú vlajkovú loď s prémiovými vlastnosťami, navyše ju vylepšila o systém, ktorý mnohí dosiaľ poznali len v prípade Samsungu pod označením DeX. S vlastnou odpoveďou na toto riešenie prichádza práve aj Moto G100, ktoré ponúka svoj desktopový režim hneď po pripojení k monitoru.

Zobraziť celú galériu (27)
Matúš Mitro/FonTech

Používateľ tak má možnosť premeniť tento smartfón na plnohodnotnú pracovnú stanicu, ktorá mu umožní pracovať podobným spôsobom, ako je zvyknutý pri práci na PC alebo notebooku. Nový systém v Moto G100 nesie označenie Ready For. V redakcii sme si vyskúšali, ako zvládne náš bežný pracovný deň. Je na to skutočne „pripravený“?

Intuitívne a jednoduché používanie

To, že to Motorola myslí s novým desktopovým režimom pre svoje smartfóny, svedčí aj fakt, že okrem najnovšej vlajkovej lode ho priniesla aj do ďalších modelov ako Moto Edge+, ktorú sme testovali v redakcii pred rokom.

Zobraziť celú galériu (27)
Matúš Mitro/FonTech

Tieto podmienky spoločnosť plnila a desktopový režim sa spustí už po pripojení smartfónu k monitoru prostredníctvom HDMI na USB-C alebo USB-C na USB-C kábla. Ten však musí podporovať video vstup. Pripojenie je možné realizovať aj pomocou špeciálneho doku, ktorý zároveň slúži aj ako stojan pre zariadenie.

Tento doplnok sme ale k dispozícii nemali, a tak sa nám smartfón len „smutne“ váľal na stole. Po pripojení k monitoru však Moto G100 okamžite zobrazila výber režimov, kde sú dostupné 4 možnosti, a to počítač v mobile, televízor, hry alebo video chat.

Práve prvú možnosť som využíval počas pracovného dňa najčastejšie. Počítač v mobile prakticky zobrazí na monitore desktopový režim, ktorý sa usporiadaním jednotlivých prvkov nápadne podobá napríklad na Windows 10.

Režimy televízor, hry a video chat ho po pripojení k monitoru navedú priamo na vyhradené aplikácie pre hranie, streamovanie alebo videohovory. Jednoducho povedané, na svoje si príde každý, napríklad aj taký redaktor, ale aj hráč, ktorý si s obľubou vychutná mobilné hry, či fanúšik seriálov a filmov. K samotnému smartfónu je cez Bluetooth možné pripojiť aj klávesnicu a myš, prípadne tieto periférie pripojiť priamo k monitoru.

Zobraziť celú galériu (27)
Matúš Mitro/FonTech

Hoci je počítač v mobile na pohľad príbuzným s desktopovými operačnými systémami, voči ním má viacero zásadných obmedzení. Poďme však pekne poporiadku. Na pracovnej ploche som mal k dispozícii vybrané aplikácie, spolu s hlavnou lištou, kde sa nachádza menu s ďalšími aplikáciami. Ako sa dalo čakať, po jeho otvorení sa zobrazí menu v podobe, v akej ho nájdeme aj v smartfóne.

Na ploche je možné umiestňovať aj samotné okná aplikácií (dajú sa zobraziť aj na celú obrazovku) a prispôsobiť si tak multitasking presne podľa svojich predstáv. V našom prípade sme pracovali bežne s viacerými otvorenými oknami a zaťažovali smartfón aj množstvom otvorených kariet v prehliadači Chrome.

Samozrejme pre moje potreby nechýbala ani úprava fotografií, práca s rôznymi súbormi, či vybavovanie emailov. Základné veci tento desktopový režim zvláda aj s natívnymi aplikáciami prispôsobenými primárne pre smartfón. Okrem toho som mal neustále z hlavnej lišty aj prístup k samotnému systému v Moto G100, s ktorým som vedel pracovať nezávisle.

Zobraziť celú galériu (27)
Matúš Mitro/FonTech

Smartfón je plne k dispozícii a aj so spusteným desktopovým režimom ponúka všetky možnosti, vrátane volaní. V režime Ready For som pracoval počas celého pracovného dňa hodiny a môžem zhodnotiť, že je skutočne pripravený na bežné kancelárske úlohy, ale i zábavu na veľkej obrazovke.

Prekážajú neprispôsobené Android aplikácie

Po hodinách strávených s Moto G100 pripojenej k 27“ monitoru som však narazil aj na viaceré prekážky, ktoré miestami podkopávajú inak zaujímavý desktopový režim. V prvom rade je to samotný Android a jeho aplikácie, ktoré sa vo viacerých prípadoch nevedeli prispôsobiť väčšej obrazovke, či ovládaniu myšou.

Obrazovka v prehliadači Chrome sa miestami načítala na celú obrazovku, miestami s niekoľko stonásobným zväčšením a inokedy ako miniatúrne okno v rohu obrazovky. Rovnako som mal problém aj s načítaním webových stránok, ktoré sa načítali vo verzii pre smartfóny, hoci by som v desktopovom režime očakával verziu pre počítač.

Pred každým načítaním stránky som tak musel tento režim manuálne zvoliť v nastaveniach prehliadača Chrome, čo výrazne znižovalo komfort počas práce. Samotné písanie a práca v systéme WordPress taktiež nešli príliš hladko a často mi v tom bránila práve mobilná verzia Chromu.

Raz darmo, ak je aplikácia prispôsobená pre smartfón, len sťažka bude plnohodnotne fungovať v desktopovom režime tak, ako by očakával aj bežný používateľ.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP