Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tinder patrí medzi aplikácie, ktoré majú ľuďom pomôcť nájsť si partnerku. No ak táto aplikácia prestane baviť programátora, jednoducho ju zautomatizuje a všetko nechá na chatbota.

Ak sa ti nedarí nájsť svoju lásku v reálnom živote, existujú aplikácie, ktoré ti s týmto problémom pomôžu. Príkladom môže byť Tinder, pomocou ktorého si môžeš vybrať ženy či mužov, ktorí ťa zaujímajú. Pokiaľ je záujem aj z druhej strany, na rade je čet, pomocou ktorého zistíš, či prebehne nadviazanie virtuálneho vzťahu. Potom už nasleduje stretnutie v reálnom svete.

Čo sa však stane, keď celý tento proces prestane baviť programátorov?

Portál Futurism priniesol prostredníctvom portálu Mashable veľmi zaujímavý príbeh. Na jeho začiatku stojí programátor Jeffrey Li, ktorý aktuálne pracuje ako vedecký pracovník v oblasti dát. Jedného dňa si povedal, že musí upraviť svoj sociálny život a tiež chcel posunúť svoje zručnosti v oblasti dát. Keďže ho už nebavili aplikácie na randenie a zahodený čas, ktorý do nich vložil, prišiel so zaujímavým nápadom.

Tinder

Li navrhol algoritmus na prístup k svojmu Tinder profilu, aby pochopil, ako táto aplikácia funguje. Na základe štúdia používateľských preferencií následne zostavil zo získaných dát množinu trénovacích dát. Keďže až tak veľa profilov žien neprešiel, trénovacie dáta doplnil o obrázky žien z Googlu, ktoré boli preňho atraktívne. Následne mohol pomocou strojového učenia zautomatizovať celý proces výberu atraktívnych či odmietnutia neatraktívnych žien na Tinderi.

Ak nestačí automatizovaný výber atraktívnych používateľov, pridajme ešte chatbota

Svoj kód sprístupnil Li na GitHube, kde sa ho ujal ďalší programátor. Prvotné riešenie totižto spočívalo v tom, že na základe svojich preferencií zautomatizoval Li výber vhodných žien. Četovanie s nimi už ale prebiehalo v jeho vlastnej réžii. Programátor Robert Winters z Belgicka však posunul základnú myšlienku ešte ďalej.

Naprogramoval totižto chatbota, ktorý s vybranými ženami dokáže viesť základnú konverzáciu postavenú na základe konverzačných stromov. To však viedlo k jednej nečakanej udalosti. Zatiaľ čo zautomatizovaný algoritmus pre výber atraktívnych žien dokáže rozhodnúť až o 100 ženách za deň, chatbot dokázal viesť až 200 konverzácií naraz.

Je takéto používanie Tindra nebezpečné alebo skôr neetické?

Automaticky to viedlo k zablokovaniu Wintersovho účtu. Hoci uvedená práca programátorov znie veľmi zaujímavo a z pohľadu iných programátorov až vzrušujúco, existujú však aj iné obavy. Asi najhlavnejšou je hrozba narušenia bezpečnosti, keďže programátori dokázali obísť algoritmy Tinderu. Ďalej je to napríklad etická otázka, ktorá sa skôr zameriava na to, čo by povedala druhá strana na fakt, že si ju vybral stroj a dokonca s ňou viedol aj konverzáciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú