Spoločnosť Seagate prichádza na trh s doposiaľ najrýchlejším pevným diskom. Využíva najnovšiu technológiu Mach.2 a funguje na princípe dvoch oddelených diskov s dvoma akčnými členmi – nezávislé ramená, ktoré sa starajú o čítanie aj zápis dát informuje portál Ars Technica.

Disk má kapacitu 14 TB a pozostáva z dvoch samostatných diskových jednotiek o veľkosti 7 TB. S maximálnou sekvenčnou rýchlosťou zápisu a čítania disku 524 MB/s sa tak hravo vyrovná najlepším SSD diskom na trhu fungujúcim na serverovom rozhraní SATA 6 Gb/s, ale oproti nim navyše disponuje serverovým rozhraním SAS 12 GB/s, a teda dvojnásobnou rýchlosťou.

Dvojica diskov spojených do jedného prináša výhodu aj pri adresovaní vďaka 256 MB multisegmentovej cache. Oproti bežným pevným diskom vyniká aj vo výsledkoch IOPS (operácie vstupov a výstupov za sekundu).

Zatiaľ čo normálne disky majú hodnoty IOPS okolo 100/150 s približne rovnakou latenciou (odozvou), Seagate Exos 2X14 dosahuje hodnoty čítania až 304 IOPS a pri zápise je to dokonca 384 IOPS s priemernou latenciou 4,16 ms.

NEPREHLIADNI
HDD vôbec neumierajú, ich budúcnosť je stále pred SSD. Známy výrobca chce až 100 TB disky

S veľkým výkonom prichádza aj veľká spotreba. V kľudnom stave disk spotrebuje 7,2 W, pri maximálnej záťaži je to až 13,5 W. Bežné používanie si vezme priemerne 12 W. Disk ale prichádza aj s PowerBalance módom, ktorý dokáže znížiť sekvenčný výkon až o 50 %.

Mach.2 mení výkon pevných diskov

Z hľadiska pevných diskov ide o prvú technológiu založenú na dvoch aktuátoroch (akčných členoch), ktoré spracúvajú dáta súbežne. Mach.2 tak rieši potrebu zvýšeného výkonu v diskoch tým, že umožňuje prenos dát do a z jedného pevného disku.

Súčasné prijímanie a odosielanie dát z dvoch oblastí pevného disku tak zdvojnásobuje IOPS výkon Mach.2. Technológia preto ponúka vyššiu výpočtovú silu aj lepší výkon úložiska.

Novinka je zatiaľ dostupná len pre vybrané spoločnosti a podľa viceprezidenta marketingu Seagate-u Jeffa Fochtmana bol disk distribuovaný do veľkých spoločností už od roku 2019. Užívateľská základňa s nekomerčným využitím zatiaľ zostáva s prázdnymi rukami. Podľa spoločnosti dôjde k masovej distribúcii až s príchodom 30 TB diskov a väčších.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom