Košická mestská televízia TelKE čoskoro prestane fungovať. V júni už nebude vysielať. Mesto musí šetriť a funguje v rozpočtovom provizóriu. Informáciu priniesol portál Korzár.

Poslanci neodsúhlasili rozpočet od vedenia radnice. Podporili pozmeňujúce návrhy od časti poslancov, ktoré predložil Roman Matoušek z Košickej strany.

Dostupná pre desaťtisíce Košičanov aj divákov po celom Slovensku

Mestská televízia začala svoju činnosť pred šiestimi rokmi za vedenia Martina Petruška (Hlas). Vysielala spravodajstvo a publicistiku z Košíc a okolia. Patrí pod mestský podnik Košické kultúrne centrá – K 13.

Podľa svojho webu bola TelKE v sieti Antik Telecom dostupná pre desaťtisíce Košičanov aj divákov po celom Slovensku.

Tím tvorilo desať zamestnancov na trvalý pracovný pomer. Siedmi končia, traja ostávajú pracovať v K 13.

„O zrušení vysielania TelKE sme sa v súčinnosti s vedením mesta rozhodli na základe balíka úsporných opatrení po informácii o znížení príspevku od zriaďovateľa,“ uviedol pre Korzár šéf K 13 Martin Dani.

Unsplash/Glenn Carstens-Peters (Úprava redakcie)

Šetriť sa bude aj inde

Schválený návrh zahŕňa aj vyplatenie 1,4 milióna eur pre mestské časti. Tento spor medzi starostami a primátorom trvá už viac ako pol roka a riešila ho aj prokuratúra. Ak primátor rozpočet podpíše, mesto musí tieto peniaze vyplatiť.

Poslanci zároveň požadujú škrty v oblasti propagácie mesta, komunikácie s verejnosťou, kultúrnych podujatí, reprezentačných výdavkov, právnych služieb a údržby výpočtovej techniky. „Keď nedáme dosť peňazí na licencie, nepôjdu počítače. Ako majú vybavovať eurofondy a robiť na projektoch?“ spýtal sa Polaček.

Pozmeňujúce návrhy zahrnuli aj zníženie výdavkov pre zoologickú záhradu a na opravu dlažby v centre mesta.

Šetriť sa bude aj v „Bielom dome“, kde poslanci schválili zníženie položky mzdy o 600 000 eur, čo ju znížilo na 9,3 milióna eur. Ďalšie úspory sa týkajú náhrad práceneschopnosti, odstupného a rekreačných poukazov.

Problémy v TV Markíza

Problémom s vysielaním čelí aj TV Markíza. Michal Kovačič uviedol v živom vysielaní, že už „celé mesiace prebieha boj o podobu spravodajstva“ v televízii. Známy dlhoročný moderátor relácie Na telo tak reagoval na jej predčasné stiahnutie z vysielania.

Kovačič si v utorok prebral novinársku cenu za televíznu reláciu. Markíza o tri dni neskôr oznámila, že relácia po eurovoľbách končí. Stalo sa tak po bojkote zo strany koalície a vedenie v oficiálnom stanovisku uviedlo, že ide o jeden z dôvodov jej konca.

Freepik (úprava redakcie)

Konkrétne v ňom píše o „dramaturgických výzvach v posledných týždňoch a s tým súvisiacou potrebou zabezpečiť názorovú pluralitu“, cituje stanovisko denník SME.

„Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia,“ vyhlásil v dnešnom vysielaní Na telo Kovačič. Hovoril aj o pokusoch o cenzúru. Tie podľa neho nastali začiatkom tohto roka.

„Vďaka tomu, že sa naša redakcia nezľakla, zomkla sa a spoločne sa im postavila, dnes majú úplne inú podobu, do akej ich naše vedenie tlačí,“ uviedol Kovačič o televíznych novinách a diskusných reláciách.

„Ďalej k Na telo, za šesť rokov vysielania sa stalo najcitovanejšou a najsledovanejšou diskusiou na Slovensku a nič na tom nezmenil ani pártýždňový bojkot, dohodnutý koaličnými politikmi,“ pokračoval moderátor.

Unsplash (Úprava redakcie)

„Preto by bolo logické, aby naše vedenie reláciu podporilo, ale ono sa naopak rozhodlo škrtať jeho epizódy a je len paradoxné, že sa to deje v ten istý týždeň, ako získalo novinársku cenu,“ dodal.

Kovačič pokračoval s tým, že tieto informácie v živom vysielaní uviedol pre lepšie pochopenie situácie v zákulisí médií. Hovorí, že Slovensko v súčasnosti prežíva boj o „orbanziáciu našich televízií“.

„Na verejnosti sa debatuje o budúcnosti RTVS, ale tento boj sa v skutočnosti odohráva všade. Deje sa ale potichu a plíživo. Aj keď to tak dnes možno nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uzavrel Michal Kovačič.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú