Ozónová vrstva nás chráni pred škodlivým ultrafialovým svetlom, ktorý k nám putuje zo Slnka. Podľa novej štúdie vedcov z MIT sa ozónová vrstva nad Antarktídou sa zotavuje a to vďaka globálnemu úsiliu znižovania škodlivých chemikálií. Vedci predpokladajú, že by sa ozónová vrstva mohla zotaviť už do roku 2035. O téme informoval portál IFLScience.

Hoci sa už aj predtým objavovali štúdie ohľadne obnovovania vrstvy, výskum od MIT je prvý, ktorý prináša presvedčivý dôkaz, že regenerácia nie je výsledkom prírodných výkyvov, ale priamym dôkazom znižovania emisií látok, ktoré ničia ozón.

Ozónová diera

Ozónová vrstva, ktorá absorbuje ultrafialové svetlo zo Slnka sa nachádza vo výške približne 15 až 30 kilometrov nad zemským povrchom. V 70. až 80. rokoch bolo zistené, že nad Antarktídou sa vytvára ozónová diera a príčinou vzniku sú syntetické látky ako Chlórfluórovaný uhľovodík (CFC), ktoré boli používané v aerosólových sprejoch či rozpúšťadlách. Vo veľmi chladných podmienkach Antarktídy sa tieto chemikálie hromadia, čo viedlo k vytvoreniu diery v ozónovej vrstve. Látky v stratosfére uvoľňovali chlór, ktorý následne ničil ozónové molekuly.

ozónová diera nad Antarktídou
MIT

Výskumníčka Suzan Solomon z MIT bola medzi prvými vedcami, ktorí nazhromaždili dôkazy, že práve CFC sú zodpovedné za vytváranie ozónových dier. Zmena nastala v roku 1987 Montrealským protokolom, do ktorého sa zapojilo 197 krajín a Európska únia. Začalo sa postupné odstraňovanie CFC a ďalších škodlivých syntetických látok.

Zotavenie už v roku 2035

Teraz výskumníčka v štúdii uverejnenej v Nature uvádza, že 95-percentnou istotou sa ozónová vrstva zotavuje. Za posledné desaťročie vedci pozorovali pozitívne signály, že ozónová diera sa každoročne v septembri, keď sa nad Antarktídou začína otepľovať, zmenšuje, avšak vedci boli v tvrdení ešte opatrní.

„Existuje množstvo kvalitatívnych dôkazov, že ozónová diery nad Antarktídou sa zlepšuje. Toto je skutočne prvá štúdia, ktorá kvantifikovala istotu v zotavovaní ozónovej vrstvy,“ povedala Susan Solomon, autorka štúdie a popredná odborníčka na atmosférickú chémiu z MIT, vo vyhlásení.

Na základe dát vedci predpovedajú, že ak sa súčasný trend zotavovania udrží, ozónová vrstva nad Antarktídou by sa mohla úplne obnoviť už približne do roku 2035.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP