Pri skúmaní mimozemského života sa vedci dlhodobo sústreďujú na pozorovanie exoplanét, ktoré by mohli svojimi podmienkami pripomínať Zem. Naša planéta s ideálnou atmosférou, stabilnou teplotou a dostatkom slnečného svetla, ktoré udržiava vodu v kvapalnom skupenstve, sa zdá byť dokonalým miestom pre život, ako ho poznáme.

Práve preto sa vedci pri hľadaní mimozemského života sústredia na planéty s podobnými vlastnosťami. Nová štúdia publikovaná v Astrobiology však ponúka zaujímavú hypotézu. Život by totiž podľa nej nemusel byť viazaný na planéty a mohol by existovať aj vo voľnom vesmíre. Na tému upozornil portál LiveScience.

Život vo vesmíre

Aj keď sa ti táto myšlienka môže zdať pritiahnutá za vlasy, má svoj reálny základ. Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) dokážu vo vesmíre prežiť vďaka konštantným zásobám zo Zeme a umelému prostrediu, ktoré im zabezpečuje teplotu, tlak aj kyslík. No čo ak by jednoduchšie formy života mohli zvládnuť život vo vesmíre samostatne, bez prísunu zdrojov?

Pozoruhodný príklad nám už poskytuje jeden mikroskopický organizmus – pomalky (tardigrada), ktorý dokáže prežiť aj vo vákuu a extrémnych podmienkach vesmíru.

NASA/Midjourney (Úprava redakcie)

Pre život bez planéty by organizmy museli vyriešiť niekoľko kľúčových problémov. Po prvé, udržať tlak v membráne, ktorá ich chráni pred vákuom. Tento princíp nie je až taký vzdialený; veľa tvorov na Zemi vie zvládnuť tlakové rozdiely, napríklad aj vo veľkých hĺbkach pod hladinou mora.

Ďalšou výzvou je regulácia teploty, keďže vesmír neposkytuje prirodzenú ochranu atmosféry. Niektoré druhy, ako púštne mravce, regulujú absorbovanie svetla tak, aby sa udržali v požadovanom tepelnom rozmedzí – a presne tak by si podobná organizmus mohol udržiavať teplotu aj vo vesmíre.

Veľký problém je však únik ľahkých prvkov ako je vodík, ktoré sa na planétach udržiavajú vďaka gravitácii. Vo vesmíre by sa museli organizmy spoľahnúť na recykláciu svojich zdrojov a v ideálnom prípade by využívali energiu zo slnečného žiarenia, aby si dokázali udržať stabilné životné podmienky.

Predstava o kolóniách vo voľnom vesmíre nemusí byť nereálna – tento výskum zároveň prináša inšpiráciu pre budúce vesmírne habitaty, kde by sa na stavbu a udržiavanie prostredia použili bioinžinierske materiály, schopné dlhotrvajúcej sebestačnosti a recyklácie základných látok.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP