Ku koncu roka 2016 sa rozšírila správa o možnom zdražovaní nami obľúbených čínskych smartfónov. Za zvyšovaním cien malo byť oslabenie čínskej meny a s ním spojené vyššie náklady na výrobu súčiastok.  

A stalo sa presne to, čo sme nechceli. Prví dvaja veľkí čínski výrobcovia smartfónov museli navýšiť ceny niektorých svojich modelov, pretože výrobné ceny súčiastok stúpajú. Konkrétne ide o spoločnosti Xiaomi a Meizu, ktoré boli donútené zvýšiť ceny svojich lacnejších modelov. V prípade Xiaomi sa jedná o celé portfólio nových Xiaomi Redmi 4, vrátane najlacnejšieho Redmi 4A a najvýkonnejšieho Redmi 4 Pro. Ceny všetkých verzií Redmi 4 smartfónov na domácom trhu stúpli o 100 jüanov, čo je v prepočte približne 13,5 €.


zdroj fotografie: Dglte

Toto na prvý pohľad nie až tak vysoké navýšenie cien sa určite dotkne aj nás, záujemcov z Európy. Je len otázkou času, kedy predajcovia tretích strán navýšia svoje ceny. S najväčšou pravdepodobnosťou bude navýšenie vyššie ako spomínaná suma. Čo sa týka Meizu, výrobca ceny svojho Meizu M5 Note navýšil už začiatkom tohto roka. 16 GB aj 32 GB verzia tohto smartfónu zdraželi taktiež o 100 jüanov.


zdroj fotografie: Technode

Mal by si vedieť
Ceny smartfónov v Číne by mohli budúci rok stúpnuť kvôli výkyvom doláru

Navýšenie cien lacnejších modelov od Xiaomi a Meizu má byť len začiatok. Podľa čínskeho zdroja budú so zvyšovaním cien nasledovať ďalšie veľké čínske spoločnosti ako Huawei či Lenovo. Cenový nárast sa však netýka len smartfónov. Drahšie budú aj televízory, keďže dopyt po elektronike tohto typu neustále rastie a čínske fabriky nestíhajú s produkciou obrazoviek. Xiaomi bolo dokonca nútené navýšiť oficiálnu maloobchodnú cenu svojich smart TV boxov, Xiaomi Mi Box. Ak plánuješ kúpu nového smartfónu z Číny, dlho by si váhať nemal, pretože ceny budú len stúpať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom