Európska veľmoc má vážny problém. USA im môžu na diaľku vypnúť desivú zbraň za miliardy
Po počiatočnom spochybnení vojenskej podpory Ukrajine zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa sa v Nemecku objavili obavy, že USA by mohli mať kontrolu nad jednou z ich nových zbraňových akvizícií. V roku 2022 Berlín podpísal viacmiliardovú dohodu s americkou spoločnosťou Lockheed Martin na nákup 35 stíhačiek F-35A Lightning II. Vlani k tomu nemecké ozbrojené sily, Bundeswehr, pridali ďalších osem kusov.
Špekulácie o takzvanom „kill switchi“, ktorý by mohol umožniť Spojeným štátom na diaľku vyradiť tieto stíhačky z prevádzky, sa dostali do centra pozornosti po tom, čo Joachim Schranzhofer, vedúci komunikácie v nemeckej zbrojárskej firme Hensoldt, pre denník Bild naznačil, že nejde len o konšpiračnú teóriu. Podľa neho by bolo pre USA pomerne jednoduché zablokovať prístup k dôležitému softvéru, ktorý zostáva pod ich kontrolou.
Podobné obavy vyjadrili aj Wolfgang Ischinger, bývalý predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, a Ingo Gädechens, bývalý vojenský dôstojník a člen nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Napriek tomu nemecké ministerstvo obrany pre Euronews Next uviedlo, že v súčasnosti neplánuje zrušiť nákup stíhačiek F-35.
F-35 sa stali štandardnou voľbou NATO
Stíhačka F-35A Lightning II, označovaná Lockheed Martinom ako „najbežnejší“ model, je viacúčelové bojové lietadlo s technológiou stealth, pokročilými senzormi a výnimočnou situačnou orientáciou. Americká spoločnosť tvrdí, že sa rýchlo stáva „štandardnou voľbou NATO“.
Ako ďalej informuje EuroNews, v súčasnosti má F-35 vo svojej výzbroji viacero európskych krajín vrátane Belgicka, Česka, Dánska, Fínska, Grécka, Talianska, Holandska, Nórska, Poľska a Švajčiarska. Rumunsko podpísalo dohodu o nákupe týchto lietadiel v decembri minulého roka.
Lockheed Martin predpokladá, že do konca desaťročia bude v Európe v prevádzke viac ako 550 stíhačiek F-35. Spoločnosť zdôrazňuje, že tieto stroje prispievajú k lepšej interoperabilite v rámci Európy, hoci zároveň uznáva, že ako väčšina západných bojových lietadiel sú F-35 závislé od zabezpečených amerických dátových spojení, ako je Link-16 a GPS. Úplná nezávislosť od amerických systémov podľa Lockheed Martin nie je možná ani s európskymi alternatívami, no F-35 sú schopné operovať aj bez dátových spojení alebo satelitnej navigácie.
Možnosť obmedzenia používania F-35
Podľa Marka Cazaleta, šéfredaktora magazínu European Security and Defence, zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by americké stíhačky skutočne obsahovali „kill switch“. No zároveň pripúšťa, že vytvorenie takéhoto mechanizmu by nebolo nemožné.
Cazalet upozorňuje, že USA by na obmedzenie používania F-35 nemuseli použiť žiadne špeciálne softvérové blokovanie. Stačilo by, keby prestali dodávať muníciu a náhradné diely. „Relevantnejšia otázka pre vojenských plánovačov je, či môžu USA efektívne zabrániť tomu, aby krajiny používali svoje F-35, ak by sa tak rozhodli. A odpoveď sa zdá byť prevažne áno,“ uviedol Cazalet.
Príkladom obmedzovania vojenského materiálu je prípad Švajčiarska, ktoré oneskorilo dodanie 35 mm munície pre ukrajinské protiletecké systémy Gepard. Podobne aj Nemecko pôvodne váhalo s vývozom stíhačiek Eurofighter Typhoon do Turecka.
F-35 možno používať nezávisle
Euronews kontaktovali americké ministerstvo obrany a Lockheed Martin s otázkou, či USA po dodaní lietadiel udržiavajú kontrolu nad ich softvérom a hardvérom, no zatiaľ neobdržali odpoveď. Kanadské médiá však citovali vyjadrenie ministerstva obrany, podľa ktorého USA dohliadajú na aktualizácie softvéru a hardvéru všetkých F-35, vrátane tých, ktoré vlastnia iné štáty.
V reakcii na obavy švajčiarskych médií ohľadom „kill switcha“ Lockheed Martin na svojom webe uverejnil vyhlásenie s názvom „Švajčiarsko môže používať svoje F-35 nezávisle“. Spoločnosť tvrdí, že blokovanie týchto lietadiel prostredníctvom externých elektronických zásahov nie je možné.
„Švajčiarsko nepotrebuje súhlas na použitie svojich zbraňových systémov alebo navádzaných striel na vlastnú obranu. Môže tak urobiť autonómne, nezávisle a kedykoľvek,“ uvádza Lockheed Martin.
Podľa spoločnosti si krajiny ako Švajčiarsko môžu samy rozhodnúť, kedy chcú aktualizovať softvér stíhačiek. Ak sa rozhodnú pre aktualizáciu, Lockheed Martin vysiela mobilný tím, ktorý ju vykonáva v spolupráci s príslušnou vládou.
Nemecko sa obáva závislosti, no kontrakt nemení
Aj keď nemecké orgány verejne nevyjadrili obavy o možnú kontrolu USA nad stíhačkami F-35, debata o „kill switchi“ poukazuje na širší problém závislosti európskych armád od amerických zbrojárskych technológií. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by Nemecko plánovalo stiahnuť sa z kontraktu s Lockheed Martin.
Na druhej strane, otázka technologickej autonómie zostáva pre Nemecko a ďalšie európske krajiny citlivou témou. Napätie v geopolitickej situácii naznačuje, že v budúcnosti môžeme očakávať ešte intenzívnejšie diskusie o nezávislosti európskych obranných systémov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Totálne sme sa mýlili: Najväčšia záhada Slnka má konečne svoje vysvetlenie
RECENZIA Gigantické dinosaury sú späť. Jurský svet to skúša znova, je to ale premrhaná šanca
Máš plné zuby Windowsu? Toto je TOP 10 distribúcií Linuxu pre hráčov, študentov a ďalších
Američania zhodia z lietadiel biologickú zbraň. Nasadia miliardy bojovníkov proti škodcovi
Tajný svet Slovákov, ktorí prenajímajú svoj internet: Každý mesiac si pasívne privyrobia, je to však legálne?
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Renomovaný psychológ upozorňuje na nenápadný indikátor, ktorý vedie k rozvodu. Nie sú to hádky ani peniaze
KVÍZ Geografia pre fajnšmekrov: Vyskúšaj si test o hlavných mestách, ktorým prejde len 10 % ľudí
„Mozog starne len vtedy, keď ho prestaneš používať.“ 102-ročný praktizujúci neurológ odhalil návyky pre dlhovekosť
Vlčie sirupy začali v dielni, dnes hlásia tržby 1,5 milióna eur. Otvorene hovoria o problémoch pri podnikaní na Slovensku
Muž, ktorý zarába 56 miliónov ročne o abstinencii: „Je to vylepšenie života. Prestaneš a všetko dáva zmysel“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nemci sa zbláznili do energetického grálu. Elektrinu im vyrába zadarmo, sieti dodali 60 miliónov MWh
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
-
- Rusom padla sánka. Jedna z najlepších stíhačiek USA dostane vlastnú „armádu dronov”
- Veľký operátor bije na poplach: Ak dostaneš takúto správu, rovno ju vymaž. Môžeš prísť o peniaze
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- Bol na mizine, dnes jeho spotrebiče zarábajú miliardy. Toto je príbeh génia, ktorý založil slávnu značku
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
-
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Celý život triedila plasty. Žena neverila vlastným očiam, keď pomocou AirTagu zistila, kde končia
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stáročia stará záhada má jasnú odpoveď. Vo vnútri Mesiaca našli veľké prekvapenie
Budeme tankovať lacnejší benzín? OPEC+ spustil ropnú lavínu, ktorá ovplyvní aj Slovákov
Slováci sa dočkali. ZSSK chce konečne vyriešiť jeden z najväčších problémov cestujúcich
Slovenská vláda chce AI pod kontrolou. Vymenovala vlastného splnomocnenca
Po veľkom výpadku sa Praha opäť rozsvietila. Chaos však zanechal následky
ZSSK čelí kritike: Tisíce študentov prichádzajú o nárok na bezplatnú dopravu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP