Medicína vstupuje do novej éry, a to vďaka prelomovému výskumu z Japonska, ktorý by mohol dramaticky zmeniť život miliónom ľudí s poruchami zraku. Transplantácia kmeňových buniek, ktorú v rámci tejto štúdie podstúpili štyria pacienti, sa ukázala ako úspešná a umožnila im výrazne zlepšiť zrak. Vedecké zistenia boli publikované vo vedeckom časopise TheLancet.

Výrazne pomôže žiť plnohodnotný život pacientom s očným ochorením LSCD (Limbal Stem Cell Deficiency), pri ktorom dochádza k strate limbalných kmeňových buniek – pre zdravie rohovky sú nevyhnutné.

Rohovka je ako „priehľadné okno“ oka, zatiaľ čo limbus je jej rám, ktorý obsahuje kmeňové bunky pripravené nahradiť opotrebované alebo poškodené bunky. Tieto bunky neustále zabezpečujú priehľadnosť rohovky, zabraňujúc jej zakaleniu. V dôsledku LSCD však dochádza k nadmernému zjazveniu rohovky, čo môže viesť k trvalému zhoršeniu zraku alebo dokonca slepote.

Do hry vstupuje nová technológia

Doteraz boli možnosti liečby obmedzené. Ak má pacient poškodenie len na jednom oku, lekári použijú zdravú časť rohovky z druhého oka na nahradenie poškodenej časti. Ak má pacient LSCD v oboch očiach, potrebný je transplantát od darcu, no prístup k darcovskej tkanine je veľmi limitovaný.

Z tohto dôvodu len veľmi malé percento pacientov, ktorí by transplantáciu súrne potrebovali, ju reálne aj dostanú. Navyše, aj keď sa nájde darcovská rohovka, pacienti čelia riziku odmietnutia transplantátu a jeho životnosť nie je garantovaná.

Táto štúdia priniesla nádej na riešenie spomínaných problémov pomocou indukovaných pluripotentných kmeňových buniek (iPSCs), ktoré sa odoberajú z akéhokoľvek druhu ľudskej tkaniny a v laboratóriu sa vrátia do stavu pripomínajúceho embryonálne bunky.

pokrok v medicíne zrak
Soma et al., The Lancet, 2024

Výskumníci z Osake tentoraz získali iPSCs z krvi zdravých darcov, premenili ich na bunky rohovky (tzv. corneal epithelial cell sheets) a následne ich transplantovali na poškodenú rohovku pacientov po odstránení jaziev. Proces zahŕňal aj ochrannú kontaktnú šošovku, ktorá chránila bunky počas začiatkov ich integrácie.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú