V tomto texte boli použité materiály TASR.

Hovorilo sa o tom niekoľko rokov, napriek tomu sa ich policajti dočkali až teraz, po medializovanom úmrtí zadržaného muža. V Košiciach odštartoval pilotný projekt telových kamier. Dostali ich policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru v Košiciach Staré Mesto a príslušníci Pohotovostnej motorizovanej jednotky (PMJ).

Telové kamery konečne realitou

Pilotný program začal 1. decembra. Pred začiatkom každého zákroku je policajt povinný informovať dotknutú osobu, že celý priebeh bude zaznamenávaný podľa zákona o Policajnom zbore. Cieľom projektu je nielen zdokumentovať zásahy samotných policajtov, ale aj správanie osôb, s ktorými prichádzajú do kontaktu.

„Záznamy budú zároveň slúžiť policajtovi aj na jeho ochranu, aby jeho tvrdenie mohlo byť doložené zvukovým a obrazovým záznamom, ktorý táto telová kamera bude vyhotovovať,“ informovala košická krajská polícia.

Po skončení služby sa záznamy automaticky nahrajú do centrálneho úložiska. Vymazanie údajov nebude možné a prístup k nim bude mať len nadriadený policajta. Záznamy sa budú využívať na hodnotenie postupov pri zákrokoch a na riešenie prípadných sťažností či vyšetrovaní.

Facebook.com/KRPZKE

10 kamier v Košiciach

Nasadenie telových kamier prichádza mesiac po incidente, ktoré otriaslo Slovenskom. Ako informuje denník Pravda, 48-ročného muža z Košíc po zadržaní policajt brutálne dobil. Druhý policajt, ktorý bol pri incidente ho v tomto nezastavil. Muža sa v nemocnici aj napriek operáciám nepodarilo zachrániť.

Verejnosť o incidente sa dozvedela až o týždeň neskôr. Prípad vyvolal širokú diskusiu o potrebe zvyšovania transparentnosti pri policajných zásahoch.

Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák už v novembri informoval, že telové kamery sú plánované nielen pre Košice, ale aj Bratislavu. Aktuálne v hlavnom meste sa testuje šesť kamier, zatiaľ čo Košice ich dostali desať. Opatrenie má podporu ľudskoprávnych organizácií, ktoré dlhodobo volajú po plošnom nasadení týchto technológií.

Pozitívna prax aj zo zahraničia

Kamery by mohli pomôcť zvýšiť transparentnosť, zlepšiť verejnú dôveru v políciu a zároveň ochrániť policajtov pred nepodloženými obvineniami. Podľa bezpečnostného odborníka Martina Kraľoviča skúsenosti zo zahraničia potvrdzujú, že telové kamery sú efektívnym nástrojom, ktorý pomáha znižovať napätie ako u policajtov, tak aj u páchateľov priestupkov.

Pre Pravdu uviedol, že samotní policajti a policajtky priznávajú, že prítomnosť telovej kamery ich motivuje byť obozretnejšími v správaní a komunikácii. Rovnako aj občania sa v takýchto situáciách správajú zdržanlivejšie a pokojnejšie, pretože kamera predstavuje objektívny prvok, ktorý zaznamenáva dianie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP