Moderné západne zbrane vo vojne na Ukrajine čelia nečakanej hrozbe. Ukrajinci niektoré z nich prestávajú využívať, pretože ich dokáže rušiť ruský obranný systém. Ukrajinský prápor varoval, že niektoré zbrane, ktoré sú závislé na GPS sú v boji prakticky nefunkčné. O téme informoval portál Defence-blog.

Moderná technológia zlyháva

Ruská invázia na Ukrajinu predstavuje pre výrobcov a armádu možnosť testovania zbraní. Ukrajinská armáda tak v boji môže poukazovať na medzery a slabiny v západnej stratégii. Moderné technológie častokrát predstavujú výhodu, avšak ukazuje sa, že niektoré západné zbrane sú vo vojne na Ukrajine „často nepoužiteľné“.

Na tento fakt upozornil Rustam Nurgudin, výkonný dôstojník dronového práporu „Achilles“, ktorý operuje v rámci 92. útočnej brigády. Na londýnskej prezentácii, ktorý organizovali Britskí priatelia Ukrajiny pre obranné spoločnosti a novinárov povedal, že zbrane závislé na GPS sú na bojisku prakticky nefunkčné. Ako príklad uviedol GPS riadené delostrelecké granáty Excalibur.

Prápor „Achilles“ sa špecializuje na útoky pomocou dronov a mesačne ich nasadzuje až 3 000. Napriek tomuto masívnemu nasadeniu sa vyhýbajú niektorým z najpokročilejších technológií zo Západu, pretože nedokážu odolať ruskej elektronickej vojne.

Freepik

Nevýhoda GPS zbraní

Hlavným problémom podľa Nurgudina je technológia GPS spoofingu, ktorú ruské jednotky aktívne využívajú. Útočníkovi umožňuje vysielať falošné signály, ktoré manipulujú s GPS prijímačmi na nepriateľskej strane. Spočiatku sa tieto signály zdajú byť presné, no postupne zavádzajú prijímač do nesprávnej polohy, ktorú určí útočník.

Spoofing dokáže oklamať prijímače tak, že vyšle silnejší signál, ktorý upraví tak, aby systém nerozpoznal ako falošný. Ak by manipulácia bola príliš náhla, systém by úplne stratil spojenie, čím by sa útočník stal „len“ rušičkou. Tento druh rušenia však ničí výhodu, ktorú poskytujú systémy závislé na GPS – od presných delostreleckých granátov až po rakety GMLR.

Účinnejšie sú jednoduchšie zbrane

Ukrajinská armáda sa boji čoraz viac spolieha skôr na jednoduchšie drony a manuálne taktiky, ktoré sú menej zraniteľné voči rušeniu elektronickými zbraňami. „Technológie, ktoré nevyžadujú GPS, majú na súčasnom bojisku väčšiu šancu uspieť,“ priznáva Nurgudin.

Príkladom je používanie dronov s pohľadom prvej osoby (FPV), ktoré sú lacnejšie, flexibilnejšie a menej náchylné na rušenie rušičkami. Ukrajinská armáda drony nasadzuje vo veľkých množstvách, pričom ich pilotovanie závisí od priamej vizuálnej navigácie namiesto závislosti na satelitoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú