Astronómovia objavili fascinujúci jav v centre najväčšieho hviezdneho klastru v Mliečnej dráhe nazývaného Omega Centauri vzdialeného približne 17 000 svetelných rokov. Ukázalo sa, že miesto, ktoré sa dlhé roky považovalo za domov jednej obrovskej čiernej diery s hmotnosťou tisícok Sĺnk, vo svojich útrobách skutočnosti ukrýva roj menších čiernych dier. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Je tu vážny problém

Tento objav prináša nové výzvy a otázky, keďže predchádzajúce výskumy naznačovali prítomnosť jednej takzvanej stredne hmotnej čiernej diery.

„Dlhé roky vieme o supermasívnych čiernych dierach v strede galaxií a o menších čiernych dierach v našej galaxii. Ale existencia stredne hmotných čiernych dier, ktoré by mohli tvoriť spojovací článok medzi týmito extrémami, stále zostáva nepreukázaná,“ vysvetľuje astrofyzik Andrés Bañares Hernández z Kanárskeho inštitútu astrofyziky.

Omega Centauri, s priemerom približne 150 svetelných rokov a počtom hviezd dosahujúcim 10 miliónov, je pozostatkom trpasličej galaxie známej ako Gaia Sausage, ktorá bola v minulosti pohltená Mliečnou dráhou. Podľa aktuálnych teórií by trpasličie galaxie mohli obsahovať stredne hmotné čierne diery, ktoré by zapĺňali medzeru medzi čiernymi dierami vznikajúcimi kolapsom hviezd (s hmotnosťou rádovo niekoľkých Sĺnk) a supermasívnymi čiernymi dierami (s miliónmi až miliardami násobkov hmotnosti Slnka).

Dôkazy v pohybe hviezd

Vedci už roky sledujú pohyby hviezd vo vnútri Omega Centauri, aby zistili, či ich dráhy naznačujú prítomnosť neviditeľnej centrálnej masy. Výskum publikovaný začiatkom tohto roka odhadol túto centrálnu hmotnosť na 8200 násobkov hmotnosti Slnka. Nové výpočty zahŕňajúce pohyb pulzarov priniesli prekvapivý výsledok v podobe prítomnosti celého roja čiernych dier.

Rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy, teda pulzary, sú ideálnym nástrojom na presné meranie pohybu a akcelerácie. Ich pravidelné impulzy umožňujú vedcom analyzovať detaily pohybu okolitých hviezd s mimoriadnou presnosťou. Výsledky naznačujú, že pohyby hviezd najlepšie vysvetľuje prítomnosť roja čiernych dier s hmotnosťou porovnateľnou so Slnkom.

Napriek tomu tento objav úplne nevylučuje existenciu stredne hmotnej čiernej diery. Vedci naznačujú, že by mohlo ísť o kombináciu – menšie čierne diery by mohli byť gravitačne viazané na jednu centrálnu stredne hmotnú čiernu dieru. Táto súhra by mohla zároveň vysvetliť procesy, ako vznikajú masívne čierne diery v galaxiách prostredníctvom postupného spájania menších čiernych dier.

„Hon na stredne hmotné čierne diery pokračuje. V Omega Centauri môže stále existovať jedna, ale naše výpočty naznačujú, že by mala mať menej ako 6000 násobkov hmotnosti Slnka a koexistovať s rojom menších čiernych dier,“ hovorí astrofyzik Justin Read z Univerzity v Surrey.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP