Planétka Ceres je najväčším objektom v páse asteroidov nachádzajúcom sa medzi Marsom a Jupiterom. Táto planétka bola dlho považovaná za skalnaté teleso s obmedzeným množstvom ľadu. Najnovší výskum však zásadne mení tento názor.

Vedci z Purdue University odhalili, že povrch tejto trpasličej planéty je až z 90 % tvorený ľadom, čo prepisuje naše chápanie jej geologického vývoja. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Bahnitý oceán

Ako sme už uviedli, Ceres je trpasličia planéta s priemerom približne 950 kilometrov, ktorá obieha medzi dráhami Marsu a Jupitera. Astronómovia túto planétku dlho považovali za pustý kus horniny, ktorý bol však jedným z hlavných cieľov prieskumnej misie NASA Dawn, ktorá okolo Ceres obiehala od roku 2015 do roku 2018 tesne predtým, než sa jej minulo palivo.

Trpasličia planéta Ceres / Zdroj: NASA

Štúdia, ktorú viedli Ian Pamerleau a Mike Sori, využila počítačové simulácie na skúmanie toho, ako sa krátery na povrchu Ceres menili v priebehu miliárd rokov.

Pôvodné predpoklady naznačovali, že ak by povrch Ceres obsahoval veľa ľadu, krátery by sa rýchlo deformovali, podobne ako pozorujeme na ľadovcoch na Zemi. To by spôsobilo, že krátery by sa časom „vyhladili“. Simulácie však ukázali, že ľad na Ceres môže byť oveľa pevnejší, najmä ak je zmiešaný s malým množstvom hornín.

Táto zmes ľadu a horniny umožňuje, aby sa povrch zachoval v stabilnej podobe aj počas miliárd rokov, čo vysvetľuje prítomnosť zachovaných kráterov a iných povrchových útvarov. Vedci tiež predpokladajú, že planétka kedysi obsahovala bahnitý oceán.

Na rozdiel od čistého ľadu, ktorý pokrýva mesiac Europa patriaci planéte Jupiter, bol oceán Ceres plný nečistôt a sedimentov. Ako oceán postupne zamŕzal, vznikala ľadová kôra, ktorá zachytila úlomky hornín, čím vznikol doterajší povrch.

Google Maps

Tento objav nadväzuje na dáta z misie NASA Dawn, ktorá okrem iného odhalila rôzne útvary, ako sú zosuvy pôdy a jamy, ktoré naznačovali prítomnosť ľadu pod povrchom. Gravitometrické a spektrografické merania tiež potvrdili, že hustota Ceres zodpovedá ľadovo-kamenitej zmesi.

Ceres, ako najväčší objekt v páse asteroidov je teraz kľúčovým cieľom pre budúci výskum. Tento nový pohľad na jej ľadový povrch poskytuje ďalší dôkaz, že voda a ľad zohrávajú zásadnú úlohu pri formovaní mnohých objektov v našej slnečnej sústave.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP