Hviezdy nachádzajúce sa v blízkosti supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* v centre našej galaxie patria medzi tie najzaujímavejšie vôbec. Nová štúdia publikovaná na predtlačovom serveri arXiv teraz priniesla nové poznatky o tzv. S-hviezdach, pričom odhaľuje prekvapujúce detaily o ich veku, správaní a potenciálnej životnosti. Na tému upozornil portál IFLScience.

Záhadné svetlá v centre našej galaxie

S-hviezdy boli objavené zhruba pred tromi desaťročiami a sú známe neuveriteľnými rýchlosťami, pri ktorých obiehajú supermasívnu čiernu dieru v centre Mliečnej dráhy. Hviezdy tejto kategórie pritom hrajú hlavnú rolu pri určovaní hmotnosti centrálnej čiernej diery.

Florian Peiskker

Sú to totiž najbližšie pozorované hviezdy blízko Sgr A*, pričom z ich orbitálnych elementov ich dráh sa dá vypočítať hmotnosť centrálnej čiernej diery. Astronómovia sú schopní namerať priamym pozorovaním dve zložky polohy S-hviezd. Pozorovaním v čase je možné vypozorovať dve zložky rýchlosti, tretia zložka sa dá získať meraním dopplerovho posunu spektra.

Tento typ hviezd má veľkú orbitálnu rýchlosť a obieha po relatívne malých dráhach, z toho dôvodu je možné pozorovať aj zmenu rýchlosti.

Jednou z najznámejších hviezd je hviezda s označením S, ktorá vyniká jednak svojou hmotnosťou, ale aj svojou rýchlosťou. Táto hviezda totiž dosahuje 15-násobok hmotnosti Slnka a supermasívnu čiernu dieru v centre našej galaxie obletí len za zhruba 15 rokov. Pri najbližšom priblížení sa k Sgr A*, sa hviezda S2 pohybuje rýchlosťou až 5 000 km/s.

Niečo tu nesedí

Čo však vedcom nedá spávať je vek týchto hviezd. Podľa akceptovaných teórií by totiž tak mladé hviezdy, majú menej ako 100 miliónov rokov, v tejto oblasti nemali existovať. Aj z tohto dôvodu skupina vedcov v novej štúdii skúmala tucet novoobjavených mladých hviezdnych objektov (YSOs), uvádza portál LiveScience.

Eckart group, Ph1-UniKoeln

YSOs sú len niekoľko miliónov rokov staré objekty hviezdneho typu, ktoré zatiaľ nie sú úplne sformované. Ukázalo sa však, že vykazujú podobné správanie ako hviezdy kategórie S, čo znamená, že sa pohybujú neuveriteľnou rýchlosťou okolo Sgr A*.

Astrofyzik Florian Peißker z Univerzity v Kolíne nad Rýnom bol z týchto zistení nesmierne nadšený, ale aj prekvapený: „Prítomnosť hviezdnej škôlky zloženej z YSOs je úplne neočakávané.“ Existencia v tejto oblasti týchto mladých hviezd totiž popiera konvenčné chápanie formovania hviezd a prostredia čiernych dier.

V hre je niekoľko scenárov

Analýza obežných dráh skúmaných YSOs a niektorých S-hviezd pritom odhalil doposiaľ skryté vzory a naznačila prítomnosť „organizovaného správania pripomínajúceho roj včiel. Rozloženie oboch variácií hviezd sa podobá disku, čo vyvoláva dojem, že supermasívna čierna diera núti hviezdy zaujať organizovanú obežnú dráhu,“ uvádza vedec.

Hoci na objasnenie tohto správania je potrebné vykonať ďalšie pozorovania, v hre je niekoľko scenárov. Jeden zo scenárov naznačuje, že ako hviezdy hlavnej postupnosti, tak aj „zaprášené hviezdne zdroje“ majú spoločnú históriu vzniku, alebo mohli migrovať podobne v dôsledku gravitačného ťahu Sagittarius A*.

Ďalšou z možností je existencia doposiaľ nedetegovanej čiernej diery strednej hmotnosti, ktorá by mohla ovplyvňovať orbitálne dráhy hviezd.

Nech už je ktorýkoľvek z týchto scenárov pravdivý, je isté, že srdce našej galaxie skrýva ešte mnoho neodhalených tajomstiev.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP