Ľudstvo sa pomaly pripravuje na kolonizáciu Mesiaca a mnohí vedci i vesmírne agentúry tvrdia, že ďalšou métou pre ľudské vesmírne lety bude Mars. Robotický výskum totiž začína narážať na svoje limity a výskum spojený s hľadaním života na Marse chcú vedci uľahčiť tým, že naň pošlú oveľa šikovnejšie a prispôsobivejšie ľudské posádky.

Úkryt pred nepriaznivými podmienkami

Tie by však na svoje prežitie potrebovali vybudovať útočiska, respektíve úkryty pred žiarením, teplotnými výkyvmi, prachovými búrkami. Ako píše portál ScienceAlert, mnoho vedcov sa nazdáva, že ideálnym prirodzeným miestom na poskytnutie ochrany pred všakovakými nástrahami by mohli byť podzemné lávové tunely. Prístup k nim by pritom mohli sprístupniť zrútené časti týchto lávových tunelov nazývané aj „tektonické svetlíky“.

NASA/JPL-Caltech/ Arizona State University

Jeden z týchto vchodov by podľa odborníkov mohla byť obrovská diera, zaznamenaná kamerou HiRISE na sonde MRO. Objavený otvor, respektíve jama má priemer niekoľko metrov a nachádza sa v sopečnej oblasti Arsia Mons.

Vedci si však vôbec nie sú istí, či ide naozaj o „tektonický svetlík“ alebo je to niečo úplne iné.  Objavená diera totiž pokojne môže byť celkom obyčajná jama a nie vchod do jaskyne alebo lávovej trubice. Celkom možné tiež je, že ide o jamový alebo zrútený kráter, ktorý vzniká kolapsom povrchu ležiaceho nad prázdnou komorou a nie erupciou sopky alebo lávového tunela.

(NASA/GSFC/Arizona State University)

Podobné útvary sa nachádzajú napríklad aj na Havaji a dosahujú hĺbku 6 až 186 metrov a šírku 8 až 1140 metrov. Diera na Arsia Mons je podľa dostupných informácií hlboká zhruba 178 metrov.

Mimo uvedenej diery existuje aj ďalšia na marťanskej sopke Pavis Mons. Zo snímkov vyplýva, že pod touto jamou sa nachádza množstvo prázdneho miesto, no jej presná povaha je taktiež neistá. Ak ide totiž o vchod do lávového tunela, svojou veľkosťou prevyšuje všetky na Zemi.

Aj preto mnoho výskumníkov pracuje na rôznych možnostiach ako tieto záhadne miesta preskúmať. Mnoho z nich sa pritom uchyľuje ku koncepčným návrhom robotov, ktoré by ich mohli preskúmať. Ako však tieto návrhy napokon dopadnú zrejme ukáže až čas.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP