Prvé útoky na snímače odtlačkov prstov v smarfónoch boli časovo aj finančne náročné a vyžadovali si istú odbornosť, takže sa im venovali výhradne skúsení hackeri. Najnovší výskum však aj vďaka 3D tlačiarni ukázal, že všetky spomenuté nároky sa rapídne znížili, informuje Wired.

Výskum využíval technológiu 3D tlače a testoval snímače odtlačkov prstov na zariadeniach Apple, Samsung či Microsoft. Dokázal, že je možné použiť falošné odtlačky prstov vytvorené na 3D tlačiarni, ktoré oklamú väčšinu snímačov odtlačkov prstov používaných v aktuálne veľmi populárnych zariadeniach. Vytvorenie útoku však zostáva časovo aj finančne pomerne náročné.

Vedci z Cisco Talos dosiahli pri odomykaní pomocou falošných odtlačkov prstov úspešnosť v priemere 80 %. Stačila im len 3D tlačiareň a rozpočet pod 2000 dolárov.  Zároveň však zdôrazňujú, že odomykanie zariadení pomocou odtlačkov prstov stále poskytuje primeranú ochranu proti útoku, pretože ich technika vyžaduje získanie kópie odtlačkov, respektíve fyzický prístup k zariadeniu.

Craig Williams, riaditeľ Cisco Talos, uviedol, že možnosť domácej 3D tlače robí snímače odtlačkov prstov menej bezpečné ako pred 10 rokmi, no schopnosť tlače falošných odtlačkov si stále vyžaduje značné úsilie a znalosť výroby.

Zber odtlačkov prstov

Vedci testovali tri rôzne scenáre zberu odtlačkov prstov. Prvým bol priamy zber, kde odobrali príslušný odtlačok prsta priamo od dotyčnej osoby. Druhým spôsobom bolo odobratie zo skenerov používaných napríklad na hraničných prechodoch. Tretí spôsob bral odtlačky z iných predmetov, napríklad pohára, ktorého sa osoba dotkla.

Výroba odtlačkov prstov

Na výrobu falzifikátov použili relatívne lacnú ultrafialovú 3D tlačiareň. Následne otestovali množstvo materiálov na odlievanie falošných výtlačkov, napríklad silikón. Prekvapivo najväčší úspech však mali odtlačky vyrobené pomocou textilného lepidla. Falošný výtlačok potom priložili k zariadeniu a mnoho z nich sa im podarilo odomknúť.

Výsledky výskumu

Prelomenie zabezpečenia však nezáviselo od ceny zariadenia. Vedcom sa totiž nepodarilo dostať do Samsungu A70, ale podarilo sa im to pri vlajkovej lodi Galaxy S10, čo je mimoriadne zvláštna situácia. Rovnako neboli úspešní ani pri notebooku s Windows 10, ale oklamali TouchID MacBooku Pro.

Zobraziť celú galériu (3)
CISCO Talos. Percentuálna úspešnosť pre jednotlivé zariadenia. Oranžové stĺpce predstavujú percentuálny podiel úspechu prvej metódy zberu. Modré stĺpce predstavujú percentuálny podiel úspechu druhej metódy zberu. Žlté stĺpce predstavujú percentuálny podiel úspechu tretej metódy zberu.

„Myslím si, že snímače odtlačkov prstov na smartfónoch sú skôr otázkou pohodlia. Sú však omnoho lepšie ako nepoužívať žiadnu identifikáciu. Silný PIN kód je však vo všeobecnosti bezpečnejší,“ tvrdí Lukasz Olejnik, výskumník a poradca v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Každý, kto by teda mohol byť terčom útočníkov, by mal zvážiť uzamknutie svojich zariadení pomocou odtlačkov prstov a využiť zamknutie pomocou prístupových kódov alebo rozpoznávania tváre. Celé video z tohto výskumu je k dispozícii nižšie.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP