Síce sme počúvali sľuby o lacnejších potravinách a energiách, realita je však úplne iná. Od budúceho roku si za plyn poriadne priplatíme. Najhoršie na tom budú domácnosti, ktoré plyn využívajú nielen na varenie, ale aj na kúrenie.

Ceny elektriny by mali mierne klesnúť. Zároveň sa zavádza nový model účtovania za vodu, ktorý ovplyvní aj tých, ktorí vodu reálne neodoberajú. Informovala o tom TASR.

Nárast o 28 eur mesačne

Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) informoval o nepríjemných zmenách, ktoré sa dotknú všetkých obyvateľov na Slovensku. Ako uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, v tarife D1, čo predstavuje domácnosti, ktoré využívajú plyn na varenie, pri priemernej spotrebe 0,56 megawatthodiny (MWh) zaplatia mesačne o 0,96 eura viac (bez DPH). „V tarife D2, teda odberatelia, ktorí používajú plyn na varenie a ohrev vody, pri priemernej spotrebe 9,86 MWh hovoríme o náraste mesačných nákladov o 13,32 eura (bez DPH). Pri tarife D3 – odberatelia, ktorí využívajú plyn na varenie, ohrev vody a kúrenie, pri priemernej spotrebe 21,18 MWh pôjde o mesačný nárast nákladov o 28,63 eura (bez DPH),“ uviedol predseda ÚRSO.

Freepik

Ceny plynu sa dotknú aj malých podnikov, ktoré majú spotrebu 21,18 MWh. Ročné náklady im poklesnú o takmer 720 eur. „Pre tarifu T3, ako sú DSS, sociálne byty, s priemernou spotrebou do 21,18 MWh hovoríme o mesačnom náraste nákladov o 30,22 eura (bez DPH),“ dodal Holjenčík.

Elektrina mierne klesne

V roku 2025 budú domácnosti za elektrinu platiť o niečo menej. Pri nízkej spotrebe (tarifa DD1) klesne mesačný účet o dva centy, zatiaľ čo domácnosti s vysokou spotrebou (tarifa DD2) ušetria 23 centov mesačne. Výraznejšie zníženie čaká domácnosti, ktoré elektrinou kúria a zaplatia o 1,09 eura mesačne menej ako v roku 2024.

Do úvahy berú regionálne rozdiely

Priemerná ročná platba za teplo v prípade priemerného bytu klesne o 2,8 % na približne 936 eur. Napriek tomu budú rozdiely medzi regiónmi výrazné. „Napríklad vo Fiľakove a v Nových Zámkoch ročná platba za teplo klesne o 19 % a o 16 %, teda o 232 eur, respektíve o 215 eur. Naopak, v Trenčíne platba stúpne o 9 %, teda o 71 eur. Stúpne aj v Krompachoch a Sečovciach, a to o 7 % a o 40 %, teda o 130 eur, respektíve o 294 eur,“ vysvetlil Holjenčík.

Za vodu zaplatia aj tí, čo majú nulový odber

Ako ďalej uviedol predseda ÚRSO, nebude nárast ceny pitnej vody u domácností Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, Oravskej vodárenskej spoločnosti či Liptovskej vodárenskej spoločnosti.

Od budúceho roka však vstupuje do platnosti tzv. dvojzložková cena vody. Tá zavádza povinné platby za údržbu a prevádzku vodárenskej siete aj pre odberateľov, ktorí vodu neodoberajú. Najvyšší nárast cien pitnej vody zaznamenajú obyvatelia Ružomberka, kde ceny stúpnu o 24,49 %. Pri odpadovej vode bude najväčšie zvýšenie u Liptovskej vodárenskej spoločnosti a to až o 24,71 %.

Pomoc od vlády?

Zmeny cien energií tak budú mať veľké dopady na jednotlivé domácnosti. Ministerstvo hospodárstva SR ubezpečilo občanov, že podnikne kroky na zmiernenie dosahov zvýšenia cien energií. „Chceme ubezpečiť občanov, že po finálnych rozhodnutiach ÚRSO vláda SR vykoná všetky potrebné kroky na to, aby bola zabezpečená konkrétna pomoc pre domácnosti tak, aby neboli zasiahnuté neprimeraným nárastom cien energií,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP