YouTuber Ross Scott známy najmä vďaka svojmu kanálu Accursed Farms plánuje hromadnú žalobu proti spoločnosti Ubisoft kvôli vypnutiu serverov pre závodnú hru The Crew. Scott tvrdí, že vypnutie serverov naplánované na 31. marca predstavuje „šedú zónu“ v spotrebiteľskom práve segmentu videohier, ktorú by chcel napadnúť. Na tému upozornil portál PCGamesN.

Chce podať hromadnú žalobu

Scott argumentuje tým, že keďže The Crew je hrateľné len online, po vypúnutí serverov nebude k dispozícii nikomu, kto ju vlastní, či už digitálne alebo vo fyzickej podobe. Preto tiež tvrdí, že Ubisoft prakticky túto hru spravil úplne nepoužiteľnou a pripravil ju o akúkoľvek hodnotu.

YouTuber, ktorého kanál má v súčasnosti 331 000 odberateľov, zdieľa svoje plány na hromadnú žalobu proti Ubisoftu, pričom tvrdí, že výrobca hry „vzal peniaze“ od kupujúcich výmenou za „trvalú licenciu“.

Hra bola pôvodne uvedená na trh ešte v roku 2014, no minulý rok Ubisoft oznámil, že plánuje ukončiť všetky servery pre The Crew z dôvodu „infraštruktúrnych a licenčných obmedzení“. Od tej dobi boli vydané dve pokračovania The Crew 2 a The Crew Motorfest. Pôvodná hra by mala zostať nedostupná od apríla 2024.

„Myslím si, že argumentom, ktorý treba uviesť je, že The Crew sa predávala na základe trvalej licencie, nie predplatného, ​​takže nám bol predávaný tovar, nie služba,“ uvádza Ross Scott.

Scott sa však obáva najhoršie. Bojí sa totiž, že ani tento argument na súde neobstojí. To by podľa neho znamenalo, že neexistuje žiadny spôsob ako proti takýmto nekalým praktikám veľkých spoločností bojovať. YouTuber preto vyzýva všetkých fanúšikov, ktorí zaplatili za hru The Crew, aby mu poslali e-mail. Jeho cieľom je zhodnotiť počet možných žalobcov pred hromadným súdnym konaním a prípadne začať zbierku na krytie právnych nákladov.

Scott tiež uviedol, že aj keď neočakáva, že by súd rozhodol proti Ubisoftu, tento prípad môže pretvoriť právnu „šedú zónu“ spotrebiteľov videohier na jasný a jednoznačný problém. Snaží sa poukázať na problematickú povahu hier ako služby, kde je možné zakúpiť hru, ale v právnom jazyku je uvedené, že autor môže hru deaktivovať.

Dúfa, že týmto právnym krokom prinesie jasno do tejto neistej situácie a v prípade neúspechu by chcel, aby súd jednoznačne povedal, že pri kúpe videohier nemajú spotrebitelia žiadne práva ani moc nad tým, za čo platili.

„Ak prehráme, chcem aby sme prehrali tvrdo. Ak nie je šanca to zastaviť, chcem, aby nám sudca do očí povedal, že keď si kupujeme videohru, nemáme absolútne žiadne spotrebiteľské práva a nemáme žiadne vlastnícke práva nad tým, za čo platíme,“ dodáva Ross Scott.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú