Kým samotné Xiaomi sa stará hlavne o výrobu smartfónov, dcérske firmy Mijia a Yi zaujmú rôznymi produktami do domácnosti či auta. Práve druhá podznačka predstavila hŕstku nového príslušenstva do auta. Sú medzi nimi tri inteligentné spätné zrkadlá a jedna kamera.

Yi Car Cam 2 & Yi Car Cam 3

yi car cam 2
zdroj fotografie: Yi

Jedná sa o inteligentné spätné zrkadlo, ktoré zároveň slúži ako kamera. Tá funguje vďaka 2 MPx snímaču s nízkou clonou f/1.9, ktorý dokáže zachytiť dobré zábery aj v nočných podmienkach. Nahrávanie videa prebieha v dostatočnom FullHD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Inteligencia zrkadla sa skrýva v 5-palcovom HD displeji, ktorý zobrazuje chod operačného systému YunOS. Jednou z jeho vychytávok je napríklad vstavaná navigácia, ktorá si sama aktualizuje mapy a poskytuje napríklad aj informácie o možnom vytvorení zápchy. Pre ovládanie systému navyše nie sú potrebné prsty, nakoľko stačí iba hlas a vodiči sa tak môžu naplno venovať jazde. Po vložení nanoSIM karty do zrkadla je možné aj pripojenie k 3G/4G internetu. V čínskom e-shope Taobao sa Yi Car Cam 2 predáva za 998 juanov, čo je po prepočte približne 129 €. Yi Car Cam 3 je špecifikáciami takmer na vlas rovnaké dvojke. Zaujme ale nižšou cenou, ktorá činí 799 juanov (103 €)

Nenechaj si ujsť
(Xiaomi) Yi predstavilo odľahčenú verziu svojej 4K akčnej kamery so zaujímavou cenovkou
Yi Car Cam 5

yi car cam 5
zdroj fotografie: Yi

Ďalšie inteligentné zrkadlo, ktoré je ale tentokrát akousi odľahčenou verziou vyššie spomenutých dvoch. Je ukrátené napríklad o 4G konektivitu a jeho spojenie so svetom tak prebieha cez pomalšiu 3G sieť. Zaujme ale väčším displejom, a to konkrétne so 6,86-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 1280 x 480 pixelov. Opäť sa nezabudlo na YunOS, ktorý sa dá ovládať hlasom a poskytuje prístup k informáciám o počasí, mapách či navigácii. Zrkadlo dokáže nahrávať video v 140-stupňovom uhle a vo FullHD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Cena je však voči predošlým zrkadlám oveľa prijateľnejšia. Výrobca si zaň pýta iba 399 juanov, čo je v prepočte iba niečo cez 50 €.

Yi Car Cam 6

yi car cam 6
zdroj fotografie: Yi

Posledným novým produktom je klasická kamera do auta. Jej hlavným lákadlom je maximálne rozlíšenie 2.7K, čím sú nahrávané zábery ešte detailnejšie a kvalitnejšie. Nízka clona snímača f/1.9 je zas skvelým riešením pre videá v nočných podmienkach. Mohlo by sa zdať, že nahrávanie vo FullHD je výhodnejšie, keďže video v nižšom rozlíšením zaberie menej miesta na maximálne 128 GB Class 10 microSD karte. Opak je ale pravdou, pretože 2,7K videá sú nahrávané v novom kodeku H.265. Takéto video dokonca zaberie ešte menej miesta ako klasické FullHD v kodeku H.264.


zdroj fotografie: Yi

Staršia Xiaomi Yi kamera do auta za 34 €
Zľavový kupón PA35GYC

Nahrávanie 2.7K aj 2K videa prebieha pri 30 fps, FullHD video je možné nahrávať aj pri 60 fps. Nahraté videá si potom môžeš prezrieť na 2,7″ displeji s rozlíšením 960 x 240 pixelov. Samozrejmosťou je tiež spárovanie so smartfónom cez Wi-Fi a prenášanie obrazu do aplikácie. Kamera obsahuje aj 400 mAh batériu, ktorá však slúži len ako záloha v prípade nehody. Napájanie kamery prebieha cez klasickú autonabíjačku s výstupom 5V/2A. Yi nastavilo cenu kamery opäť veľmi prijateľne, a to rovnako ako na spätnom zrkadle Yi Car Cam 5. Čínski zákazníci si ho teda môžu zakúpiť za 399 juanov, čo je suma okolo 50 €.

Je vidieť, že Xiaomi sa snaží expandovať naozaj do každej oblasti produktov. Vo veľkej mierne však stále myslí iba na čínskych zákazníkov, pre ktorých sú primárne určené aj produkty spomenuté vyššie. Hlavne funkcie, ako napríklad ovládanie hlasom, by boli na Slovensku nepoužiteľné z dôvodu potreby ovládania čínštiny. To ale neplatí o kamere, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou dostane prostredníctvom čínskych predajcov aj k nám. So Xiaomi kamerami už teraz máme dobré skúsenosti a inak to zrejme nebude ani s najnovším modelom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom