Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Xiaomi je známy výrobca smartfónov a iných zariadení, pričom ponúka modely od úplne jednoduchých až po high-end. Vďaka nízkym cenám sa výrobca rýchlo dostal do popredia a dnes súperí s tými najlepšími na trhu. Nesnaží sa však len kopírovať iných, ale prinášať aj vlastné riešenia, ktoré by ich zariadenia posunuli o krok pred konkurenciu. Najnovšie si spoločnosť patentovala smartfón, ktorý má na zadnej strane solárny panel – informuje LetsgoDigital.

Množstvo používateľov kritizuje výrobcov za nedostatočnú pozornosť pri vývoji batérií do mobilných zariadení. Pravda je však taká, že aj samotní výrobcovia by privítali inovatívne riešenia, nakoľko by im to pomohlo pri konkurenčných bojoch. Ide však o citlivý komponent, ktorý musí byť absolútne bezpečný a musí spĺňať viaceré kritériá, ktoré sa v jednotlivých regiónoch odlišujú.

Preto, aj keď sa predstaví nová technológia pre batérie, neznamená to, že sa môže okamžite využívať. Nevyhnutné sú rôzne záťažové, zdravotné či chemické testy, aby sa dokázalo, či je batéria pre priemyselné využitie vhodná alebo nie.

Nabíjanie zadarmo

Výrobcovia sa preto sústredia na rôzne alternatívne riešenia, akými sú rýchle nabíjačky, šetrnejšie komponenty či rôzne úsporné režimy, ktoré spotrebu energie znižujú na nevyhnutnú hranicu. Spoločnosť Xiaomi však prišla so zaujímavým riešením. Ako ukazuje ich nedávny patent, na zadnú stranu smartfónu umiestnila solárny panel, ktorý by slúžil na dobíjanie batérie (po splnení podmienok).

Letsgodigital: Patent Xiaomi na smartfón so solárnym panelom na zadnej strane

Ako píše iGyaan, solárny panel by mal zaberať približne 70 % zadnej strany a jeho výkon by mal byť na úrovni 10 – 50 W za hodinu. Bežnú batériu s kapacitou 4 000 mAh by tak dokázal nabiť za 3 – 6 hodín. Záležať bude pritom hlavne na intenzite slnečného svitu, čistoty panelov a tiež na vonkajšej teplote.

Nabíjanie síce bude trvať podstatne dlhšie, ale nebude viazané na prítomnosť elektrickej energie a hlavne nie sú potrebné žiadne káble. V prípade, že by sa technológia dostala do reálneho zariadenia, tak bude zaujímavé sledovať, ako sa s jej aplikáciou spoločnosť popasuje. Dôležitá tiež bude odolnosť, aby sa pri prvom páde celá zadná strana nerozpadla.

Možno, že sa vďaka tomu vrátia do módy aj šnúrky na krk, nakoľko vo vrecku či kabelke sa ti bude smartfón len ťažko môcť dobíjať. Pravdepodobne tiež budeš musieť dať zbohom ochrannému obalu, ktorý by nabíjanie cez solárny panel tiež znemožnil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú