Len niekoľko týždňov dozadu potešila všetkých európskych fanúšikov spoločnosti Xiaomi správa o oficiálnom vstupe tohto výrobcu na územie najstaršieho kontinentu. V zozname krajín, v ktorých sa po novom zariadenia s logom Mi budú predávať oficiálne, nechýbalo ani naše malé Slovensko či susedné Česko.

Okrem ohlásenia oficiálnej dostupnosti produktov však Xiaomi šokovalo ešte niečim ďalším. Dozvedeli sme sa totiž, že v takmer každej krajine, kde tento čínsky gigant oficiálne započal predaj svojich zariadení prostredníctvom autorizovaných distribútorov, plánuje postaviť aj kamenný obchod. Najnovšie sa tak stalo v stovežatej Prahe, pričom bol oficiálne otvorený dnes, 1. augusta.

xiaomi
zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Historický moment!

Ak sleduješ náš Instagram, určite vieš, že sme si takúto udalosť nemohli nechať ujsť. Vybrali sme sa tak do Prahy za teba, aby sme ti mohli priniesť exkluzívne zábery z tohto obchodu, ktorý by mohol byť najväčšími priaznivcami tohto výrobcu považovaný za svätostánok. Neodradila nás ani takmer 5-hodinová cesta, ktorú sme prečkali s úsmevom na tvári práve pre radosť z toho, čo nás v tento deň malo čakať. Po tom, ako sme dorazili na miesto, kde mal oficiálny Xiaomi obchod stáť, sme však zostali, jemne povedané, sklamaní.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Obchod totižto nebol obchodom, ale obyčajným stánkom v strede nákupného centra, kde sa dalo nájsť len niekoľko málo produktov. Navyše sa nekonalo žiadne oficiálne otvorenie či príhovor niekoho z predstaviteľov spoločnosti. Na priložených pultoch stáli vyložené smartfóny, ktorých veľa nebolo. Ich nízky počet je však zatiaľ pochopiteľný, keďže zo zákona môžu byť v oficiálnej distribúcii predávané len tie, ktoré sú označené ako globálne a majú CE certifikáciu. Napríklad najnovšia vlajková loď MI6 vo verzii so 6 GB RAM a 64 GB úložiskom stojí 13 999 Kč, čiže približne 535 €.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Strohá ponuka, no aj tak zaujala

V ponuke obchodu nechýbali ani viaceré Xiaomi gadgety. Všetky predávané zariadenia disponujú o čosi vyššou cenou. Na tom však nesie vinu naša „milovaná“ DPH-čka a distribútorovi preto sypať popol na hlavu nebudeme.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Naopak by si to ale zaslúžil za organizáciu oficiálneho otvorenia, ktoré mohlo byť o poznanie pompéznejšie. Nie, nemuseli nám pred nohy vyrolovať červený koberec a ani automaticky po našom príchode rozlievať pravé francúzske šampanské, no nejaký oficiálny príhovor si podobná udalosť rozhodne zaslúžila. Otvorenie prvej oficiálnej kamennej predajne Xiaomi v strednej Európe mal na starosti oficiálny distribútor pre Českú republiku, Beryko.cz.

Nenechaj si ujsť
Jeden z najlepších čínskych e-shopov spustil nový spôsob dopravy bez DPH. Vyskúšali sme si to „na vlastnú kožu“ a takýto je výsledok


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Nechýbal ani MITU maskot

Komornú, ba priam až nudnú atmosféru dokonca nezachránil ani maskot MITU v nadživotnej veľkosti. Zostáva nám tak len veriť, že otvorenie oficiálnej slovenskej kamennej Xiaomi predajne bude o poznanie zaujímavejšie. Tú na našom trhu otvorí distribútor IRD, no zatiaľ nie je známe, kedy sa tak stane.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom