Len niekoľko týždňov dozadu potešila všetkých európskych fanúšikov spoločnosti Xiaomi správa o oficiálnom vstupe tohto výrobcu na územie najstaršieho kontinentu. V zozname krajín, v ktorých sa po novom zariadenia s logom Mi budú predávať oficiálne, nechýbalo ani naše malé Slovensko či susedné Česko.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Okrem ohlásenia oficiálnej dostupnosti produktov však Xiaomi šokovalo ešte niečim ďalším. Dozvedeli sme sa totiž, že v takmer každej krajine, kde tento čínsky gigant oficiálne započal predaj svojich zariadení prostredníctvom autorizovaných distribútorov, plánuje postaviť aj kamenný obchod. Najnovšie sa tak stalo v stovežatej Prahe, pričom bol oficiálne otvorený dnes, 1. augusta.

xiaomi
zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Historický moment!

Ak sleduješ náš Instagram, určite vieš, že sme si takúto udalosť nemohli nechať ujsť. Vybrali sme sa tak do Prahy za teba, aby sme ti mohli priniesť exkluzívne zábery z tohto obchodu, ktorý by mohol byť najväčšími priaznivcami tohto výrobcu považovaný za svätostánok. Neodradila nás ani takmer 5-hodinová cesta, ktorú sme prečkali s úsmevom na tvári práve pre radosť z toho, čo nás v tento deň malo čakať. Po tom, ako sme dorazili na miesto, kde mal oficiálny Xiaomi obchod stáť, sme však zostali, jemne povedané, sklamaní.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Obchod totižto nebol obchodom, ale obyčajným stánkom v strede nákupného centra, kde sa dalo nájsť len niekoľko málo produktov. Navyše sa nekonalo žiadne oficiálne otvorenie či príhovor niekoho z predstaviteľov spoločnosti. Na priložených pultoch stáli vyložené smartfóny, ktorých veľa nebolo. Ich nízky počet je však zatiaľ pochopiteľný, keďže zo zákona môžu byť v oficiálnej distribúcii predávané len tie, ktoré sú označené ako globálne a majú CE certifikáciu. Napríklad najnovšia vlajková loď MI6 vo verzii so 6 GB RAM a 64 GB úložiskom stojí 13 999 Kč, čiže približne 535 €.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Strohá ponuka, no aj tak zaujala

V ponuke obchodu nechýbali ani viaceré Xiaomi gadgety. Všetky predávané zariadenia disponujú o čosi vyššou cenou. Na tom však nesie vinu naša „milovaná“ DPH-čka a distribútorovi preto sypať popol na hlavu nebudeme.


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Naopak by si to ale zaslúžil za organizáciu oficiálneho otvorenia, ktoré mohlo byť o poznanie pompéznejšie. Nie, nemuseli nám pred nohy vyrolovať červený koberec a ani automaticky po našom príchode rozlievať pravé francúzske šampanské, no nejaký oficiálny príhovor si podobná udalosť rozhodne zaslúžila. Otvorenie prvej oficiálnej kamennej predajne Xiaomi v strednej Európe mal na starosti oficiálny distribútor pre Českú republiku, Beryko.cz.

Nenechaj si ujsť
Jeden z najlepších čínskych e-shopov spustil nový spôsob dopravy bez DPH. Vyskúšali sme si to „na vlastnú kožu“ a takýto je výsledok


zdroj fotografie: Patrik Tarics / FonTech

Nechýbal ani MITU maskot

Komornú, ba priam až nudnú atmosféru dokonca nezachránil ani maskot MITU v nadživotnej veľkosti. Zostáva nám tak len veriť, že otvorenie oficiálnej slovenskej kamennej Xiaomi predajne bude o poznanie zaujímavejšie. Tú na našom trhu otvorí distribútor IRD, no zatiaľ nie je známe, kedy sa tak stane.

 

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
11%
Páči sa mi to
42%
Chcem to
5%
Mám to
16%
Nepáči sa mi to
21%
Neznášam to
5%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]
 • WayTooLong

  “ Na tom však nesie vinu naša „milovaná“ DPH-čka a distribútorovi preto sypať popol na hlavu nebudeme. “ DPH + prirazka a zrazu je telefon o 200€ drahsi. Celkom fajn pre niekoho komu nevadi platit 40% ceny len aby mal 2 rocnu zaruku, ktoru pravdepodobne aj tak nevyuzije. Ked cenovy rozdiel nebude taky velky, tak to bude super.

  • peterpan

   Pre takých cvokov ako napr jeden môj kamoš čo nedávno kúpil v originál Samsung predajni S8 plus za cca 900€ hoci som mu x krát vravel že a cez eshop ho kúpi o viac ako 200€ lacnejšie..pre takých dilinkov co rozhadzujú a nevedia čo s prachmi to bude jak stvorené.. 😁

 • Kubo102030

  LOL :D 535€? To si robia srandu :D

 • Martin Buřič

  Oni mají MI6 s LTE 800mhz, že tam píšou CZE LTE? Pokud jo, tak super a chci ho. :D

  • Kubo102030

   Nie, nemajú, je to ofajč

   • Mi6 Global s 800 MHz LTE bude v oficiálnej distribúcii pre SK aj CZ.

    • Kubo102030

     Bude… Jedného dňa… Ale momentálne nemajú…

   • peterpan

    Vraj nie je že sa chystá Global MI6 ale kedy ..treba sa opýtať hviezd 😁 keď jasne to ingbrzy a aj jenicek a ďalší na miui.cz povedali že sa nič také nechystá a napriek tomu to tu vytrubuju tak už fakt neviem.. ešte raz a naposledy opakujem jedná sa o Global verziu MI6- ale nie s full LTE pásmami ale s global rom a to je fest rozdiel!

 • lukino86

  no nič sklamanie,,, ten náš dodávateľ je pekne drahých tak mi6 bude stat 600 bar ako

 • Michal

  Mi 6 Global ešte nie je oficiálne predstavený. Je to trošku zavádzanie zákazníka. V Prahe a iných veľkých mestách však obyčajné xiaomi chytí lte bez problémov. Horšie je to však v menších mestách a dedinách, kde je len výhradne 800 mhz lte pásmo.

 • Števo

  Tak toto je naozaj hanba. Tak skvelú značku prezentovať stánkom zbúchaným za pár minút. Však to vyzerá naozaj hrozne. To sa naozaj autorizovaný predajca nehanbí za tento počin?