Mesiac za mesiacom sa čínske Xiaomi snaží zdokonaľovať ponuku svojich smartfónov, ku ktorým sa dnes pridáva ďalší, nezvyčajný kúsok. Nové Xiaomi Mi A1 nám prináša známe krivky a výbavu modelu Mi 5X, no jeho doménou je najmä odľahčený systém Android. 

Známe tvary, známa výbava

Predstavenie nového Xiaomi smartfónu neprebiehalo v Číne, ale v Indii, a tak sa miesto Lei Juna na scéne ukázal viceprezident pre globálny trh spoločnosti, Manu Jain. Po predstavení stále väčších úspechov spoločnosti sa konečne dostalo na odhalenie nového modelu, Xiaomi Mi A1, ktorý je dokonalým dvojníkom Xiaomi Mi 5X. Rovnako ako jeho skorší predchodca, tak aj nová A1-ka prináša elegantný dizajn, ktorý nám je nápadne známy od konkurentov OnePlus 5 či iPhone 7 Plus.

Celokovová konštrukcia tejto novinky o hmotnosti 165 g znova prináša 5,5″ FullHD displej s ochranným sklom Gorilla Glass. Ako „déjà vu“ nám pripadá aj predstavenie duálneho fotoaparátu Xiaomi Mi A1. Ten prichádza v rovnakej zostave ako v modeli Mi 5X. Dva rovnaké 12 MPx snímače duálneho fotoaparátu s rovnako veľkými 1.25 µm pixelmi a 2-násobným optickým priblížení prinášajú na vlas identické vlastnosti ako u Xiaomi Mi 5X. No mohol nám to tento technologický gigant z Číny spraviť? Mohol a spravil!

Nenechaj si ujsť
Xiaomi Mi 5X prichádza s fotoaparátom z vlajkovej lode a cenou, ktorá sa len ťažko prekonáva

Kopírovanie neostalo len pri fotoaparáte, ale dostalo sa aj pod „kapotu“. Tam znova nájdeme starší procesor Snapdragon 625. Ani teraz sa tak Xiaomi neodhodlalo využiť novší čip Snapdragon 660. Premiéra „nového“ Xiaomi Mi A1 sa nezaobišla ani bez chválenia kvalitného audio zosilňovača. Tieto dvojičky zdieľajú všetky hardvérové vlastnosti, a tak sa dostalo aj na nabíjanie 3080 mAh batérie skrz USB-C port.

Prvé Xiaomi s čistým Androidom

Mnohí sa tak teraz pýtajú, v čom sa tieto dve na vlas rovnaké zariadenia líšia? Xiaomi sa totiž spojilo so spoločnosťou Google a jej projekt Android One do novej A1-ky prináša predinštalovaný systém Android v nepoškvrnenej verzii. Ide tak o prvý smartfón z dielne tohto čínskeho výrobcu, ktorý zanevrel na grafickú nadstavbu MIUI a prešiel na iný front.

Odľahčená verzia tohto operačného systému bude v Xiaomi Mi A1 obsahovať aplikácie a vlastnosti, ktoré nájdeme v omnoho drahších Pixeloch. Najväčšou výhodou tejto zmeny budú stále a nové aktualizácie, ktoré prídu aj s prechodom na nový Android Oreo do konca tohto roka. Ako sa dalo očakávať, tak čistý operačný systém od Google so sebou prináša aj svojho vlastného Google Asistenta. Bezpečnosť, najnovšie aktualizácie, jednoduchosť a nový zážitok z používania získajú milovníci Xiaomi smartfónov práve s modelom Mi A1.

Dočkáme sa ho aj u nás!

Jeho predaj sa nezastaví len v Indii, ale bude expandovať do celého sveta. „Created by Xiaomi. Powered by Google.“ V tomto hesle sa nieslo dnešné predstavenie modelu Mi A1, ktoré spočiatku vyzeralo ako opakovanie premiéry Xiaomi Mi 5X. Po veľkom sklamaní tak prišlo prekvapenie, ktoré potešilo fanúšikov po celom svete. Xiaomi Mi A1 vo verzii so 4 GB RAM a 64 GB ROM si budeme môcť oficiálne zakúpiť aj u nás, na Slovensku a v Česku! Prvý predaj novinky začne už 12. septembra, pričom cena bola stanovená na 14 999 indických rupií, čo je v prepočte 196 €.

Doplnené: Predpokladaná cena od oficiálneho distribútora Xiaomi produktov pre Slovensko je 250 €. Smartfón na náš trh príde s kompletnou podporou sietí, vrátane 800 MHz LTE frekvencie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom