Pri nedávnom predstavení nových iPhonov sa fanúšikovia týchto zariadení dočkali aj inovácie v oblasti konektivity. Smartfóny Apple dostali po prvýkrát podporu dvoch SIM kariet. Riešenie však bolo na pre Android fanúšikov trochu neznáme. Druhá karta totiž nebola fyzická, ale eSIM. Rovnakú možnosť teraz sprístupňuje aj Xiaomi.

Xiaomi v rámci novej aktualizácie MIUI 10 implementuje do vybraných smartfónov podporu eSIM konektivity. Podľa dostupných informácií z portálu XiaomiToday, to zatiaľ neznamená plnú podpora virtuálneho čísla, ale novinka bude skôr určená pre vyslanie SOS signálu. Pomoc by mal smartfón automaticky zavolať po 3-násobnom stlačení tlačidla vypínania. Bližšie informácie o presnom fungovaní zatiaľ nie sú známe.

Nová možnosť bude zatiaľ dostupná len v domovskej Číne a prvé podporované smartfóny sú Xiaomi Mi Note 3 a Mi Max 3. Fungovať bude, len pokiaľ je v zariadení vložená jediná fyzická SIM a nebudú obsadené oba sloty. Xiaomi pri daných smartfónoch zrejme už vopred rátalo s budúcou podporou technológie a vybavilo ich potrebným hardvérom.

Nie je jasné, či Xiaomi postupne uvolní funkciu aj na ďalšie trhy a zariadenia. Slovenskí operátori zatiaľ danú technológiu ani nepodporujú, aj keď podľa ich vyjadrení, trendy sledujú a keď príde vhodný čas, eSIM príde aj na náš trh.

Nahradí fyzické SIM karty

eSIM (embedovaná SIM) je v podstate pripravovanou náhradou fyzických SIM kariet. Samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu, inteligentných hodiniek či tabletov umožňuje vytvorenie virtuálnych profilov a následne využívať služby operátorov. Používateľ je identifikovaný práve vďaka eSIM.

Technológia má v porovnaní s tradičným riešením SIM kariet niekoľko výhod. V prvom rade ide o veľkosť. Dnes už síce množstvo smartfónov využíva relatívne malé nano SIM karty, eSIM ale eliminuje ešte viac miesta. Nepotrebuje samostatný fyzický slot, súčasťou zariadenia je len malý modul a výrobcovia tak môžu ušetrené miesto využiť napríklad na zväčšenie batérie, či implementovanie iných komponentov. eSIM by malo umožniť aj jednoduchšiu zmenu operátora a prepínanie medzi službami. Technológia sa ale rozširuje len pomaly, napríklad Apple ju využíval už aj v iPade v roku 2014. Veľký prielom však zatiaľ nezaznamenala.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú