Kým väčšina výrobcov iba vylepšuje súčasné televízory zahnutím obrazovky alebo pretekaním sa vo veľkosti uhlopriečok, čínske XGIMI sa snaží televízory úplne pretvoriť.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Spoločnosť XGIMI, ktorá je mimochodom partnerom Xiaomi, je známa svojimi projektormi a televízormi bez obrazoviek. Medzi týmito dvomi pojmami je veľmi tenká hranica, keďže tieto televízory vlastne fungujú na princípe projektorov. Výrobca v Pekingu predstavil trojicu noviniek, ktorými sú laserové televízory za poriadne mastnú cenu.

XGIMI T1

Najlepší a zároveň aj najdrahší z trojice. Rozlíšenie tohto televízora je 4K (3840 x 2160 pixelov) a výrobca si veľmi obhajuje najmä maximálny jas. Ten má hodnotu až 4000 lumenov, čo je zatiaľ najvyšší dostupný jas na trhu. Jeho výhodou je, že kvalita farieb i jasu ostáva rovnaká aj po vystavení premietaného obrazu jasnému svetlu. Veľkosť obrazu činí až 120-palcov, čiže v prepočte približne 304,8 centimetrov. Televízor používa ozajstnú 4K šošovku s 94,8-percentným farebným rozsahom a projekčným pomerom 0.189:1. Životnosť šošovky má byť pri dennom používaní viac ako 10 rokov a projektor pritom spotrebuje iba polovičné množstvo energie ako rovnako veľký LED televízor.

xgimi
zdroj fotografie: XGIMI

Nenechaj si ujsť
Najnovšia smart TV od Xiaomi je tenká ako minca. Prichádza aj s ťažko uveriteľnou cenou

Pri bežných projektoroch vzniká veľa práce s konfiguráciou. Je ich potrebné umiestniť do veľkej vzdialenosti a v správnom uhle. Avšak pri televízoroch bez obrazovky od XGIMI táto povinnosť odpadá. Zariadenie stačí umiestniť 18 centimetrov od steny a v tom momente získa používateľ 120-palcový televízor. T1-ka nestráca ani na kvalite zvuku. Televízor ponúka audio od Harman Kardon so šiestimi subwoofermi.

xgimi
zdroj fotografie: XGIMI

Operačným systémom je GMUI 3.0, ktorý obsahuje aj asistenta s umelou inteligenciou od Baidu. Používatelia tak môžu vyhľadávať videá, hudbu či ovládať televízor iba pomocou hlasu. Čo sa týka konektivity, zariadenie je vybavené tromi HDMI portami, jedným Ethernet portom a dvomi USB portami. Takýto jedinečný televízor však vôbec nie je lacná záležitosť. XGIMI si zaň pýta 79 999 juanov, čo je naozaj mastných 10 130 €. Televízory bez obrazovky sú teda určené hlavne pre tých majetnejších zákazníkov.

XGIMI A1 a A1 Pro

V tomto prípade sa jedná o odľahčené verzie vyššie spomínaného modelu T1. Obe dokážu vytvárať obraz o veľkosti 100-palcov (254 cm), no rozdiel nastáva v jase. Zatiaľ čo A1-ka ponúka jas na úrovni 3000 lumenov, A1 Pro disponuje 3500 lumenovým jasom. Obe verzie majú rovnakú konštrukciu z dreva a kovu ako T1-ka, no ich povrch tvorí priehľadné sklo namiesto tmavého. Ich ceny sú však oproti najlepšiemu modelu výrazne nižšie. Kým za A1-ku si výrobca pýta 22 999 juanov (2900 €), za A1 Pro záujemcovia zaplatia 29 999 juanov (3800 €). XGIMI zatiaľ neoznámilo, kedy sa novinky začnú predávať.

zdroj fotografií: XGIMI

O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.