Kým väčšina výrobcov iba vylepšuje súčasné televízory zahnutím obrazovky alebo pretekaním sa vo veľkosti uhlopriečok, čínske XGIMI sa snaží televízory úplne pretvoriť.

Spoločnosť XGIMI, ktorá je mimochodom partnerom Xiaomi, je známa svojimi projektormi a televízormi bez obrazoviek. Medzi týmito dvomi pojmami je veľmi tenká hranica, keďže tieto televízory vlastne fungujú na princípe projektorov. Výrobca v Pekingu predstavil trojicu noviniek, ktorými sú laserové televízory za poriadne mastnú cenu.

XGIMI T1

Najlepší a zároveň aj najdrahší z trojice. Rozlíšenie tohto televízora je 4K (3840 x 2160 pixelov) a výrobca si veľmi obhajuje najmä maximálny jas. Ten má hodnotu až 4000 lumenov, čo je zatiaľ najvyšší dostupný jas na trhu. Jeho výhodou je, že kvalita farieb i jasu ostáva rovnaká aj po vystavení premietaného obrazu jasnému svetlu. Veľkosť obrazu činí až 120-palcov, čiže v prepočte približne 304,8 centimetrov. Televízor používa ozajstnú 4K šošovku s 94,8-percentným farebným rozsahom a projekčným pomerom 0.189:1. Životnosť šošovky má byť pri dennom používaní viac ako 10 rokov a projektor pritom spotrebuje iba polovičné množstvo energie ako rovnako veľký LED televízor.

xgimi
zdroj fotografie: XGIMI

Nenechaj si ujsť
Najnovšia smart TV od Xiaomi je tenká ako minca. Prichádza aj s ťažko uveriteľnou cenou

Pri bežných projektoroch vzniká veľa práce s konfiguráciou. Je ich potrebné umiestniť do veľkej vzdialenosti a v správnom uhle. Avšak pri televízoroch bez obrazovky od XGIMI táto povinnosť odpadá. Zariadenie stačí umiestniť 18 centimetrov od steny a v tom momente získa používateľ 120-palcový televízor. T1-ka nestráca ani na kvalite zvuku. Televízor ponúka audio od Harman Kardon so šiestimi subwoofermi.

xgimi
zdroj fotografie: XGIMI

Operačným systémom je GMUI 3.0, ktorý obsahuje aj asistenta s umelou inteligenciou od Baidu. Používatelia tak môžu vyhľadávať videá, hudbu či ovládať televízor iba pomocou hlasu. Čo sa týka konektivity, zariadenie je vybavené tromi HDMI portami, jedným Ethernet portom a dvomi USB portami. Takýto jedinečný televízor však vôbec nie je lacná záležitosť. XGIMI si zaň pýta 79 999 juanov, čo je naozaj mastných 10 130 €. Televízory bez obrazovky sú teda určené hlavne pre tých majetnejších zákazníkov.

XGIMI A1 a A1 Pro

V tomto prípade sa jedná o odľahčené verzie vyššie spomínaného modelu T1. Obe dokážu vytvárať obraz o veľkosti 100-palcov (254 cm), no rozdiel nastáva v jase. Zatiaľ čo A1-ka ponúka jas na úrovni 3000 lumenov, A1 Pro disponuje 3500 lumenovým jasom. Obe verzie majú rovnakú konštrukciu z dreva a kovu ako T1-ka, no ich povrch tvorí priehľadné sklo namiesto tmavého. Ich ceny sú však oproti najlepšiemu modelu výrazne nižšie. Kým za A1-ku si výrobca pýta 22 999 juanov (2900 €), za A1 Pro záujemcovia zaplatia 29 999 juanov (3800 €). XGIMI zatiaľ neoznámilo, kedy sa novinky začnú predávať.

zdroj fotografií: XGIMI

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP