Aj napriek tomu, že Windows XP o pár mesiacov oslávi svoje 16. narodeniny, stále je používaný miliónmi používateľov po celom svete.

Microsoft ukončil podporu pre tento legendárny operačný systém ešte v apríli 2014 a veľké množstvo používateľov, či už vo firmách, alebo domácnostiach, stále neprešli na novú 10-ku. Pred pár dňami si to vypýtalo dôsledok v podobe globálneho ransomvérového útoku, ktorému sa nevyhla ani Nitrianska nemocnica. Útočníci využili známu bezpečnostnú chybu v XP-čku a od infikovaných používateľov žiadali za dešifrovanie disku výkupné vo výške 300 dolárov v bitcoinoch.

windows xp
zdroj fotografie: Microsoft

Vráťme sa ale späť k téme. Podľa štatistík od Net Applications, XP-čko je momentálne tretí najpopulárnejší operačný systém na svete, pričom mu patrí 7,04 % trhový podiel. Aj z nižšie uvedených štatistík vyplýva, že zastaraný a nepodporovaný operačný systém je populárnejší než akákoľvek verzia Windowsu 8 a akákoľvek verzia MacOS či Linuxu. Nad XP-čkom vedie už len Windows 10 s 26,28 % podielom a prvé miesto obsadzuje legendárny Windows 7 so 48.5 % podielom.

nenechaj si ujsť
22-ročný chalan zastavil obrovský hackerský útok po celom svete len vďaka kúpe domény za 10 €

TOP 5 najpopulárnejších operačných systémov:

  1. Windows 7: 48.5 %
  2. Windows 10: 26.28 %
  3. Windows XP: 7.04 %
  4. Windows 8.1: 6.96 %
  5. Mac OS X 10.12: 3.21 %

Keby sme mali premietnuť tieto štatistiky do konkrétnych čísel, tak by sme zistili, že Windows XP beží približne na 140 miliónoch počítačov. Európsky policajný úrad (Europol) varoval, že kyber útok bude tento týždeň pokračovať, nakoľko ľudia sa vrátili do práce a prihlásili na svoje počítače. Microsoft našťastie nenechal používateľov Windows XP v štichu a bezpečnostnú aktualizáciu vydal aj pre tento systém, ktorý už roky nepodporuje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú