Tento prípad ukazuje, že aj na cenovo dostupnom zariadení, ako je POCO X3 Pro (v hodnote okolo 230 až 290 EUR), je možné spustiť plnohodnotný Windows 11. Aj keď skúsenosť nebola úplne bezchybná, výsledok nám ukazuje možný potenciál tejto technológie.

Xiaomi/Freepik/úprava redakcie

Ako na to?

Inštalácia Windows 11 na smartfón nie je pre každého. Vyžaduje určitú technickú zdatnosť a hlavne veľa trpezlivosti. Proces zahŕňa inštaláciu EDK2-UEFI firmvéru, ktorý nahradí pôvodný bootovací systém zariadenia, prípravu nástrojov a súborov špecifických pre váš model telefónu a taktiež samotné nainštalovanie Windows 11 podľa podrobného návodu na webstránke projektu. Autori projektu varujú pred používaním odľahčených verzií Windows 11, ktoré môžu spôsobovať problémy s kompatibilitou.

Hoci projekt Renegade otvára a zároveň ponúka zaujímavé možnosti, je potrebné zdôrazniť, že ide o neoficiálny spôsob inštalácie systému. Preto môžu nastať viaceré problémy ako napríklad nesprávne fungovanie hardvéru (napríklad dotykovej obrazovky), obmedzená podpora pre funkcie telefónu alebo potreba experimentovania pri inštalácii. Napriek týmto obmedzeniam projekt predstavuje výnimočnú ukážku toho, čo všetko môže technologická komunita dosiahnuť.

Na obrázku je logo Windows 11.
Microsoft

Windows na mobiloch

Hoci Microsoft opustil segment mobilných operačných systémov, projekty ako Renegade dokazujú, že dopyt po Windows na mobilných zariadeniach stále v dostatočne veľkej miere existuje. Tento nový experimentálny prístup zároveň otvára nové možnosti využitia starších zariadení. Zároveň upozorňuje na to, že inovácia môže prísť aj od samotnej komunity nadšencov.

Neoficiálna verzia Windows 11 na mobiloch síce nenahradí Android alebo iOS, ale pre technických nadšencov je to príležitosť skúmať zatiaľ nepoznané limity svojich zariadení. Taktiež ponúka možnosť užiť si malý kúsok nostalgie zo sveta Windows Phone.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú