Operačný systém Windows 10 v 32-bitovej verzii potrebuje podľa oficiálnych údajov najmenej 1 GB operačnej pamäte RAM na spustenie. Technologickému nadšencovi, ktorý na Twitteri vystupuje pod pseudonymom Nori, sa však podarilo tento systém spustiť na neuveriteľných 192 MB pamäte RAM. O téme píše portál Tom’s Hardware.

Operačnú pamäť znížil na neuveriteľné hodnoty

Začiatkom apríla mohol byť internet svedkom zaujímavého experimentu používateľa Twitteru pod pseudonymom Nori, v ktorom sa pokúsil spustiť 32-bitovú verziu Windows 10 na čo najmenšej kapacite operačnej pamäte.

Pripomeňme si, že podľa oficiálnych údajov Microsoftu potrebuje tento systém na prevádzku aspoň 1 GB RAM. Nori použil ako základ verziu z novembra 2019 (1909) a spustil ho na platforme Oracle VM Virtualbox.

Od prvotných 512 MB sa mu podarilo postupne znižovať operačnú pamäť potrebnú na spustenie systému na extrémne nízke hodnoty. Najprv na 256 MB a neskôr na 128 MB, čo však vyústilo k problémom pri štarte.

Na výzvu od iného používateľa však pamäť zvýšil na 192 MB, kedy mu Windows 10 stále fungoval. Samotný štart systému bol úspešný aj pri 140 MB operačnej pamäte, avšak bežiaci Windows nedokázal zobraziť už ani používateľské rozhranie na prihlásenie.

Ide však o veľmi pôsobivý výkon s tak nízkou kapacitou a je dôležité podotknúť, že blízkych 128 MB RAM patrí medzi odporúčané systémové požiadavky pre Windows XP z roku 2001 (minimálne sú 64 MB).

Pre podobné experimenty by sa pochopiteľne ťažko hľadalo praktické využitie, nakoľko je otázne, ako by si tak malá kapacita operačnej pamäte poradila s niektorými aplikáciami.

Je však skvelé vidieť nadšencov, ktorí sa neboja podobné veci vyškúsať a ukázať, čo všetko je možné aj so špecifikáciami, ktoré dnes už nikoho neohúria.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom