Operačný systém Windows 10 v 32-bitovej verzii potrebuje podľa oficiálnych údajov najmenej 1 GB operačnej pamäte RAM na spustenie. Technologickému nadšencovi, ktorý na Twitteri vystupuje pod pseudonymom Nori, sa však podarilo tento systém spustiť na neuveriteľných 192 MB pamäte RAM. O téme píše portál Tom’s Hardware.
Operačnú pamäť znížil na neuveriteľné hodnoty
Začiatkom apríla mohol byť internet svedkom zaujímavého experimentu používateľa Twitteru pod pseudonymom Nori, v ktorom sa pokúsil spustiť 32-bitovú verziu Windows 10 na čo najmenšej kapacite operačnej pamäte.
Pripomeňme si, že podľa oficiálnych údajov Microsoftu potrebuje tento systém na prevádzku aspoň 1 GB RAM. Nori použil ako základ verziu z novembra 2019 (1909) a spustil ho na platforme Oracle VM Virtualbox.
Windows 10 1909 can boot on 512MB RAM (half the minimum requirements) pic.twitter.com/isVtaQUhVf
— Sakura NØri 🌸 (@0xN0ri) April 2, 2020
Od prvotných 512 MB sa mu podarilo postupne znižovať operačnú pamäť potrebnú na spustenie systému na extrémne nízke hodnoty. Najprv na 256 MB a neskôr na 128 MB, čo však vyústilo k problémom pri štarte.
Na výzvu od iného používateľa však pamäť zvýšil na 192 MB, kedy mu Windows 10 stále fungoval. Samotný štart systému bol úspešný aj pri 140 MB operačnej pamäte, avšak bežiaci Windows nedokázal zobraziť už ani používateľské rozhranie na prihlásenie.
It works! https://t.co/6wotLMV8Yt pic.twitter.com/zyNQqtlVMI
— Sakura NØri 🌸 (@0xN0ri) April 2, 2020
Ide však o veľmi pôsobivý výkon s tak nízkou kapacitou a je dôležité podotknúť, že blízkych 128 MB RAM patrí medzi odporúčané systémové požiadavky pre Windows XP z roku 2001 (minimálne sú 64 MB).
Pre podobné experimenty by sa pochopiteľne ťažko hľadalo praktické využitie, nakoľko je otázne, ako by si tak malá kapacita operačnej pamäte poradila s niektorými aplikáciami.
Je však skvelé vidieť nadšencov, ktorí sa neboja podobné veci vyškúsať a ukázať, čo všetko je možné aj so špecifikáciami, ktoré dnes už nikoho neohúria.
Teraz čítajú

PRIPOMIENKA Toto je nebezpečná nabíjačka, ktorá ťa môže zabiť. Predávala sa aj na Slovensku

AKTUALIZOVANÉ Vyzbieraná suma láme brutálne čiastky. Dvaja Slováci vedú český startup, ktorý ohromil svet slúchadlami, ktoré prenášajú zvuk cez kosti

RECENZIA RECENZIA: Lenovo má najkrajší notebook na trhu. Je ale dostatočné, čo skrýva pod nablýskanou kapotou?

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Tento televízor je elitou svojej kategórie. Šperkuje to unikátnymi vlastnosťami, ktoré nik iný nemá
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Čaká Justice League Zacka Snydera definitívny koniec? HBO odpovedá vo finálnom traileri

Koncernový súboj elektromobilov: VW ID.4 a Škoda Enyaq excelovali v bezpečnostných testoch. Jeden z nich mal ale navrch

Firma Pavla Čekana, ktorá pomáha Slovensku bojovať s pandémiou, je v obrovskej strate. Má to ale jasný dôvod

Do reštaurácie sa objednáš ako na testovanie. Gastro našlo spôsob, ako fungovať aj cez pandémiu
