Ransomwér WannaCry zasiahol zariadenia až v 99 krajinách sveta a obeťami sa okrem firiem stali aj mnohé nemocnice a ďalšie významné spoločnosti. Po detailnejšom skúmaní firmy KasperskyLab sa zistilo, že najviac zasiahnutých počítačov beží na staršom Windowse 7. 

Približne týždeň po útoku hackerov zverejnila bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab výsledky zo skúmania. Podľa nich ale bežalo najviac zasiahnutých počítačov na staršom systéme Windows 7. Škodlivý kód neobišiel ani staručké XP-čko, no v tomto prípade ovládol približne iba jeden počítač z tisíc. Zasiahol dokonca aj zhruba 1 % operačných systémov Windows Server 2008 R2. Posledné dve spomínané verzie tak v šírení ransomwéru zohrali len veľmi malú úlohu.

Windows XPzdroj fotografie: Kaspersky

Nenechaj si ujsť
22-ročný chalan zastavil obrovský hackerský útok po celom svete len vďaka kúpe domény za 10 €

Po útoku si najväčšiu kritiku zožal práve tvorca týchto operačných systémov, Microsoft. Pre najviac zasiahnutú verziu Windows 7 bola bezpečnostná záplata vydaná ešte mesiac pred útokom. Bohužiaľ, používatelia starého Windowsu XP dostali aktualizáciu až keď bolo po všetkom. Aj to sa však týkalo iba zákazníkov, ktorí za podporu zaplatili. Mnoho ďalších počítačov tak ostalo veľmi zraniteľnými a WannaCry sa prostredníctvom nich môže šíriť ďalej.

Kasperskyzdroj fotografie: Costin Raiu/Twitter

Jedná sa ale iba o veľmi malý počet zariadení a spoločnosť Kaspersky Lab už našla riešenie, ako dať všetko do poriadku. Podľa výskumníkov je možné vďaka slabým kódom ransomwéru vrátiť späť všetku škodu, ktorú napáchal. V praxi to znamená, že je možné počítač obnoviť do pôvodného stavu, akoby ho škodlivý kód ani nezasiahol. Spoločnosť Quark Security dokonca už na tento účel vyvinula aj špeciálny nástroj. Využiť ho budú môcť všetci poškodení používatelia systémov Windows 7, XP, Vista a ďalších.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom