Vývoj technológie napreduje neustále a pokrok sa zdá byť nezastaviteľný. Hoci sa nám dnes môže javiť len ako minimálny, niekedy nám stačí porovnanie s technológiou spred niekoľkých rokov, aby sme si uvedomili, že aj dnešná obyčajná USB nabíjačka môže mať toľko výpočtovej sily, ako 50-ročný navádzací počítač misie Apollo 11.

Porovnanie neporovnateľného

Ako informuje portál Gizmodo, Forrest Heller pracujúci ako softvérový inžinier pre Apple sa na svojom blogu pozrel na porovnanie neporovnateľného. Do hĺbky totižto rozobral špecifikácie a porovnal výpočtový výkon navádzacieho počítača misie Apollo 11 (označený pod skratkou AGC) s tromi USB nabíjačkami Google Pixel s výkonom 18W, rychlonabíjačkou Huawei s výkonom 40W a nabíjacím adaptérom Anker PowerPort Atom PD 2.

Zobraziť celú galériu (4)
Nabíjačka Anker PowerPort Atom PD 2, ktorá je z hľadiska výpočtového výkonu najvýkonnejšia z Hellerovho výberu. Zdroj: Anker

Takéto porovnanie nie je vôbec jednoduché zostaviť. Stačí, ak si zoberieme samotný počítač AGC, ktorý NASA vyvinula a vyrobila v časoch, keď počítače zaberali veľkosťou celé miestnosti. ACG už ale používal jedny z prvých integrovaných obvodov, vďaka čomu ho inžinieri dokázali vložiť do puzdra o veľkosti 61×32×17 cm.

Apollo 11 AGC
Zobraziť celú galériu (4)
Počítač AGC spolu s ovládacím panelom DSKY, ktorý zahŕňal displej a klávesnicu. Zdroj: Wikipedia

Počítač AGC bol zostavený z približne 5 600 elektronických brán, ktoré boli schopné každú sekundu vykonať takmer 40 000 jednoduchých matematických výpočtov. Dnešné procesory využívajú gigahertzové takty, no diskrétne komponenty AGC boli schopné operovať pri takte 1 024 kHz. Ak si zoberieme najvýkonnejšiu nabíjačku Anker PowerPort Atom PD 2, jej procesor CYPD4225 pracuje na 48 MHz (48 000 kHz).

Cesta na Mesiac len so štyrmi USB nabíjačkami?

Ak by sme sa chceli vybrať na Mesiac a namiesto počítača AGC by sme chceli teoreticky využiť USB nabíjačky, Heller na svojom webe tvrdí, že by nám úplne stačili len štyri nabíjačky Anker. Aj keď jediná Anker nabíjačka má niečo viac ako dvojnásobnú kapacitu RAM pamäte a úložného priestoru pre softvérové inštrukcie ako AGC, samotná by na zvládnutie operácií modulu Apollo 11 nestačila.

Apollo 11 AGC
Zobraziť celú galériu (4)
Ploché kremíkové integrované obvody počítača AGC. Zdroj: Wikipedia

Modul totižto obsahoval okrem dvoch AGC počítačov tiež počítače Saturn Launch Vehicle Digital Computer (LVDC) a Abort Guidance System (AGS). Tieto štyri počítače boli oddelené súčasti modulu, takže každý by musela nahradiť jedna nabíjačka. Separácia počítačov je však jediný dôvod, prečo potrebujeme viac ako jednu nabíjačku.

Výkon je postačujúci, no nabíjačky by asi takúto cestu neprežili

V inom prípade by mohla teoreticky stačiť jediná nabíjačka, pretože samotný procesor CYPD4225 nabíjačky Anker zvládne vykonať tisíce aritmetických inštrukcií za čas, počas ktorého zvládne počítač AGC vykonať jedinú inštrukciu násobenia. Je tu však aj iný problém. Pri lete do vesmíru je potrebné prekonať vysoké preťaženie, zvýšenú radiáciu a ďalšie výzvy. Je teda viac než jasné, že bežné USB nabíjačky by takúto cestu neprežili.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú