Technológia, ktorá by umožňovala vytvorenie samoreplikujúcich robotov, prípadne vytvorenie sebestačných kolónií vo vesmíre, zatiaľ stále patrí do kategórie sci-fi. Snaha o dosiahnutie tohto ohromujúceho cieľa však prekonala kľúčový míľnik.

Reprodukcia je základným stavebným kameňom biologického života, ktorý umožňuje organizmom v prírode rásť, množiť sa a prispôsobovať prostrediu. Avšak v oblasti technológií sme zatiaľ len na povrchu toho, čo by mohli samoreplikujúce sa stroje dosiahnuť.

Hoci Von Neumann navrhol koncept samoreplikujúcich sa strojov už v 40. rokoch 20. storočia, do dnešných dní žiadny plne samoreplikujúci sa stroj nebol zostavený.

Image Bing Creator

Nič efektívnejšie neexistuje

Von Neumann tiež výskumom dokázal, že najefektívnejším spôsobom, ako vykonať rozsiahle ťažobné operácie vo vesmíre (ťažba na asteroidoch či iných vesmírnych telesách), je prostredníctvom samoreplikujúcich sa kozmických lodí a sond.

Tie by vytvárali svoje kópie alebo repliky, ktoré by sa neustále presúvali od miesta k miestu až by napokon prešli aj do iných planetárnych systémov a kútov vesmíru.

Hlavnou myšlienkou je, že keď niektorá civilizácia dosiahne dostatočnú vyspelosť, mohla by do vesmíru vyslať takéto samoreplikujúce sa sondy, ktoré by ťažili energiu z hviezd a materiály z planét, mesiacov a asteroidov. Z týchto materiálov by potom dokázali vytvoriť ďalšie sondy, ktoré by robili to isté a šírili sa po celom vesmíre.

Postavili robota zo živých buniek
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú