V snahe o inteligentnejšiu a efektívnejšiu umelú inteligenciu je spotreba energie jednou z najväčších prekážok. Zatiaľ čo náš mozog dokáže zázraky už s 20 wattmi energie, tradičné metódy tréningu AI zhltnú neporovnateľne viac. Práve tu do hry vstupuje švajčiarsky startup FinalSpark, ktorý predstavil prevratné riešenie tohto problému. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Kyborgské biopočítače

Tým riešením sú tzv. „cyborg biocomputers“, čo voľne možno preložiť ako „kyborgské biopočítače“. Pod týmto pojmom si podľa zainteresovaných odborníkov môžeme predstaviť živé ľudské mozgové tkanivo s kremíkovým čipom, ktoré spolu tvoria výkonný výpočtový systém. Ten je navyše veľmi energeticky efektívny.

FinalSpark

Ľudský mozog komunikuje prostredníctvom elektrických signálov, vďaka čomu je mozgové tkanivo kompatibilné s kremíkovými čipmi. Neuroplatforma spoločnosti FinalSpark využíva mozgové organoidy, z ktorých každý obsahuje približne 10 000 živých neurónov vypestovaných z kmeňových buniek. Tieto miniatúrne zázraky veľkosti špendlíkovej hlavičky sa pestujú v inkubátoroch a sú pripojené ku kremíkovým čipom pomocou jemných elektród. Navyše, mozgové organoidy sa učia a prispôsobujú rovnako ako náš mozog.

FinalSpark

Hoci o podobných projektoch a experimentoch sme ťa informovali aj v samostatnom článku, FinalSpark sa odlišuje svojim prístupom. Namiesto masívnych organoidov používa menšie organoidy zapojené do polí.

Okrem toho rozlúštili kód, ako tieto mini mozgy odmeniť dopamínom – chemickou látkou, ktorá zlepšuje náladu – pomocou svetla. Inak povedané, zapuzdrením dopamínu a jeho uvoľňovaním prostredníctvom špecifických svetelných frekvencií môže tím stimulovať výkonnosť organoidov.

FinalSpark

Napriek tomu, že vývoj takýchto zariadení je stále iba v plienkach, ponúka táto technológia pohľad do budúcnosti, v ktorej by energeticky úsporné počítače mohli zmierniť environmentálne problémy. Keďže bežné neurónové počítače zaťažujú energetické zdroje, uvedené predstavuje sľubnú alternatívu.

Výskum vyvoláva etické otázky týkajúce sa vnímania a manipulácie so živými organizmami. Má však aj obrovský potenciál pre aplikácie v oblasti strojového učenia a farmakologického výskumu. Platforma Neuroplatform spoločnosti FinalSpark ponúka výskumným pracovníkom a komerčným používateľom cloudový prístup k týmto biopočítačom spolu so softvérovými nástrojmi na interakciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú