Slovensko-americký startup Tachyum v tlačovej správe informoval o zostavovaní finálnej série prototypu FPGA, teda programovateľných hradlových polí, pred odoslaním čipu do výroby. Do výroby by sa čip podľa najnovších správ mal dostať v budúcom roku.

Znova mešká

Vzhľadom na to, že v minulosti spoločnosť avizovala, že čip sa dostane do výroby v roku 2024, o čom sme ťa informovali aj prostredníctvom samostatného článku, zrejme ide, žiaľ, o ďalšie oneskorenie.

Tachyum

Aj napriek ďalšiemu, bližšie nešpecifikovanému dôvodu zdržania, však všetko nasvedčuje tomu, že čip sa skutočne dostane do výroby, pričom od tohto vytúženého bodu ho delí už len pár krokov. Aspoň to teda tvrdí Danilák:

„V našom záväzku priniesť najmenší, najrýchlejší a najekologickejší univerzálny čip na svete sme nepoľavili. Zabezpečiť, aby sa tak stalo prvý deň uvedenia na trh, je pre nás prioritou. Sme nadšení, že sme na pokraji tohto vydania, ktoré zmení priemysel.“

Proces vývoja Prodigy zahŕňa dlhodobé a intenzívne testovanie, ktoré má za cieľ zabezpečiť, aby čipy dosahovali maximálnu spoľahlivosť a výkonnosť už od prvého dňa ich uvedenia na trh. Finálna fáza testovania prebieha na hardvérových prototypoch založených na FPGA, ktoré boli vystavené viac ako 10 biliardám testovacích cyklov.

Súčasťou vývoja je aj pokračujúce rozširovanie softvérového emulačného systému, ktorý je kľúčový pre optimalizáciu a testovanie aplikácií pred uvedením čipu na trh. Zaujímavou novinkou je, že spoločnosť plánuje zvýšiť dostupnosť softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, čo umožní širšiemu okruhu vývojárov a technologických nadšencov prístup k tejto platforme.

FonTech

Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že prototyp prešiel ďalšími modifikáciami, pričom medzi modifikácie tohto finálneho buildu patri:

  • Pridanie signálov medzi doskami na podporu väčšieho počtu jadier potom, ako firma Tachyum zvýšila minulý rok počet jadier zo 128 na 192
  • Menšie úpravy na podporu veľkokapacitných pamäťových modulov DIMM
  • Ďalšie vylepšenia pre ladenie
  • Upravený hardvér BMC-UEFI na zjednodušenie komunikácie
  • Výmena konektorov medzi jednotlivými doskami pre lepšiu skúsenosť pri testovaní

„Dosiahnutie tohto bodu našej vývojovej cesty pred odoslaním čipu do výroby a masovou výrobou Prodigy čipov v budúcom roku je mimoriadne potešujúce,” dodal Danilák.

Súčasťou oznámenia je aj ukončenie programu nákupu prototypových systémov, ktorý bol doposiaľ dostupný pre komerčných a vládnych zákazníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú