Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vakcinácia je veľmi dôležitá a vďaka nej dnes môžeme predísť rôznym chorobám a epidémiám, ktoré v minulosti spôsobovali masové zdravotné problémy a úmrtia ľudí. Tento fakt si uvedomuje aj Bill Gates, ktorý chce svojim novým projektom pomôcť najmä rozvojovým krajinám lepšie uchovávať vakcinačné informácie o pacientoch, píše portál Futurism.

Americký inštitút MIT sa tak na podnet Gatesa zhostil úlohy vytvoriť nový systém na uchovávanie vakcinačných údajov pacientov, ktoré by sa nedali stratiť / zmazať, ako tomu je napríklad pri papierovej alebo elektronickej podobe.

Vedci z MIT tak vytvorili špeciálne „tetovanie“, ktoré sa na telo pacienta nanáša pomocou náplaste s mikroskopickými ihličkami a do pokožky aplikuje mikromolekuly vyžarujúce infračervené svetlo, píše Becker’s. Tieto častice sú veľké iba 4 nanometre, no samotný vzor vytvorený z týchto častíc dosahuje veľkosť 20 mikrónov. Ihličky, ktoré tieto častice dostanú pod pokožku, sú vytvorené z cukru a PVA, ich dĺžka je 1,5 milimetra a častice, ktoré sa na nich nachádzajú, sa uvoľnia do pokožky zhruba za dve minúty od nalepenia samotnej náplaste.

MIT

Tieto mikromolekuly vytvárajú pod pokožkou unikátny vzor, ktorý dokáže v podstate reprezentovať ľubovolné údaje. Týmito údajmi môže byť napríklad informácia o tom, kedy a proti čomu bol daný pacient očkovaný. Samotné tetovanie nie je viditeľné voľným okom, zobrazuje sa iba za pomoci špeciálnej mobilnej aplikácie a za použitia unikátnych filtrov.

Takýmto systémom označovania ľudí sa tiež eliminujú riziká s ochranou osobných údajov pacientov, no predovšetkým sa zabráni strate údajov a zrýchli sa samotný prístup k potrebným dátam, keďže si ich bude nosiť každý pacient so sebou.

Vedci túto technológiu zatiaľ testovali na potkanoch a ošípaných, kde boli dáta zreteľne čitateľné aj po 9 mesiacoch od aplikovania pod pokožku. Údaje sa dokonca nestratili na pri pokuse na ľudskej mŕtvole, ktoré bola po dobu 5 rokov vystavená simulovanému slnečnému žiareniu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú