Určite každý z nás už zažil situáciu, kedy pri pripájaní USB kľúča alebo kábla s týmto konektorom do počítača musel proces opakovať niekoľkokrát aj po tom ako bol zapojený správne. USB sa stalo pre mnohých každodenným „zlom“, ktoré má však zaujímavú históriu a relevantný dôvod, prečo prišlo v takej forme, v akej je využívané aj dnes, informuje PC Gamer. Ajay Bhatt, tvorca USB konektora, vysvetlil, prečo ho pred viac ako 20 rokmi nenavrhol tak, aby sa čo najľahšie pripájal k počítačom.

Koncom 20. storočia sa s vývojom výpočtovej techniky postupne vyvíjali aj mnohé ďalšie zariadenia, ktoré sa pripájajú k počítačom. V tej dobe však nebol pre používateľa život taký jednoduchý ako dnes a takmer neustále sa ľudia stretávali s inými typmi konektorov. Svoj vlastný mali aj periférne zariadenia ako myš, či klávesnica. Po dlhých rokoch čakania však prišiel Intel a jeho zamestnanec Ajay Bhatt s nápadom, ktorý sa stal novým štandardom na dlhé desiatky rokov.

USB štandard spopularizoval počítač od Apple

Vo svete konektorov, ktorý bol v minulosti plný ešte väčšieho chaosu, prišiel na svet Universal Serial Bus alias USB, ktoré sa stalo pre používateľov frustrujúcou súčasťou života. Hoci je šanca pre jeho správne zapojenie 50 na 50, väčšinou je za potreby viacero pokusov, pokým je USB konečne správne pripojené. Prečo však jeho vynálezca zvolil práve obdĺžnikový dizajn a nestavil na praktickejšie riešenie? Svoje dôvody teraz prezradil v rozhovore pre National Public Radio.

Nenechaj si ujsť
Pri USB 4 konečne využijeme výhody, ktoré majú používatelia Thunderbolt 3 už dávno

Hoci by si si pomyslel, že Ajay Bhatt získal za svoj vynález veľké bohatstvo, opak je pravdou, pretože patent na USB vlastní Intel, pre ktorý tento pán pracoval. S týmto konektorom však bolo pripájanie množstva ďalších zariadení omnoho jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Ako sa ukázalo, jediným podstatným dôvodom, prečo USB dostalo svoj známy dizajn, je cena. Pokiaľ by bol podľa vynálezcu konektor reverzibilný a dal sa zapojiť obojstranne, potreboval by dvojnásobok obvodov a tým by sa zvýšila aj jeho cena.

Dôležitá bola najmä dostupnosť

Intel a Ajay Bhatt však chceli udržať cenu nízko, aby bol tento štandard dostupný pre každého. Skutočnú popularitu si USB získali s príchodom Apple počítača iMac G3, ktorý prišiel na trh 3 roky po debute USB 1.0 iba s týmito portami pre externé zariadenia. Nenachádzali sa v ňom žiadne sériové či paralelné porty, informuje PC Gamer.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / Youtube / ThioJoe

Neskôr však prišiel rýchlejší štandard USB 2.0 a populárne USB kľúče mali svoju premiéru v roku 2000, odkedy sa stali prakticky každodenným pomocníkom pri prenášaní a zálohovaní dát. Dnes však už máme pokročilejšie možnosti.

V technike ale trvalo vyše 20 rokov, pokým sme sa dočkali USB štandardu, ktorý je skutočne „user-friendly“. Vďaka USB-C sa už v mnohých prípadoch nemusíme trápiť tým, ako pripojíme kábel k počítaču alebo nabíjačke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú