Tepelné čerpadlá (TČ) sú jedným z najzaujímavejších riešení, ako sa dá v domácnosti ušetriť na energiách a zároveň znížiť uhlíkovú stopu v domácnosti. Slovenská inovačno-energetická agentúra (SIEA) eviduje vysoký záujem o poukážky na ich inštaláciu, pričom sa bezpochyby jedná o jedno z hlavných ekologických riešení, na ktoré Slováci prechádzajú.

Mnoho Slovákov ale ešte stále nemá jasno v tom, či sa im tepelné čerpadlo oplatí a čo všetko vôbec jeho inštalácia zahŕňa. Prispeje mi na ňu štát? „Skrytým strašiakom“ sa môže v niektorých prípadoch zdať byť životnosť či servisovanie takéhoto vykurovacieho riešenia. Iní si zase nie sú istý, či bude takéto čerpadlo fungovať aj u nich doma. A v neposlednej rade – neexistuje len jeden druh tepelného čerpadla, ktorý je teda práve pre mňa najlepší?

Aby sme zodpovedali tieto a množstvo ďalších otázok, ktoré Slovákom nielen uľahčia rozhodovanie, ale aj hľadanie dotácií a financovania, FonTech.sk sa spojil z expertmi zo SIEA, aby sme ti priniesli tohto veľkého sprievodcu tepelnými čerpadlami. Na naše otázky odpovedali Mária Pevná a Martina Lešinská, ktoré sa zaoberajú odborným poradenstvom aj práve v takýchto otázkach.

Čo sa v rozhovore dozvieš:

  • Prečo sa oplatí zvážiť investíciu do TČ a na čo si musíš dať pozor
  • Čo všetko zahŕňa inštalácia TČ a do čoho okrem samotného čerpadla treba tiež zainvestovať
  • Ako získať príspevok na takúto inštaláciu od štátu a aká je jeho výška
  • Koľko dokáže takýto vykurovací systém ušetriť a aká je návratnosť investície
  • Aké druhy TČ existujú a v čom sa líšia

Na pravej strane obrázka sa nachádza muž pokladajúci fotovoltické panely, na ľavej strane sa nachádza tepelné čerpadlo.
Unsplash/Pixabay

Čo Slovákov najviac motivuje, aby investíciu do tepelného čerpadla zvážili?

Najväčší rozmach a rast inštalácii TČ šiel ruka v ruke so stavebným „boomom“. Požiadavky na energetickú hospodárnosť budov sa sprísnili. Aktuálne môžu získať stavebné povolenie iba novostavby v energetickej triede A0, čo predstavuje pri rodinných domoch hodnotu globálneho ukazovateľa primárnej energie nižšiu ako 54 kWh/(m2.a). Tento parameter je len veľmi ťažko dosiahnuteľný bez využitia obnoviteľného zdroja energie.

Ďalšou takou motiváciou je aj lokalizácia novostavieb, ktoré sa častokrát nachádzajú mimo plynofikovaných oblastí a vybudovanie prípojky plynu by bolo výrazne drahšie. Ľudí odrádza aj vybavovanie pripojenia dvoch energetických médií, teda elektriny a plynu.

Ak sa Slovák rozhoduje, či by mal takúto investíciu zvážiť, v čom spočívajú najväčšie výhody tepelného čerpadla?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP