15:31 – SpaceX potvrdil, že Starship návrat na Zem neprežila. Podarilo sa však získať obrovské množstvo dát, ktoré v budúcnosti pomôže pri vylepšovaní tepelného štítu a ďalších komponentov potrebných na úspešné pristátie na Zemi.

15:26 – SpaceX stratil naraz dáta zo Starlinku aj priamo z komunikácie rakety a zdá sa, že Starship návrat na Zem neprežila. Čaká sa však na potvrdenie.

15:12 – Starship sa vracia na Zem, na videu je viditeľná plazma vytvorená vysokorýchlostným vstupom do atmosféry.

15:06 – Podľa dostupných informácií Starship posledný test dnešnej misie vynechala. Bolo ním opätovné naštartovanie motorov vo vesmíre tesne pred tým, než začne raketa vstupovať do atmosféry. Teraz ju čaká horúci a nebezpečný návrat.

15:00 – Starship má za sebou kritické testy, ktoré musela na orbite vykonať. SpaceX tak dokázal otestovať dvere nákladného priestoru pre satelity Starlink a tiež transfer paliva z dvoch malých nádrží v špičke rakety do väčších nádrží. Ide o predbežný test, ktorý firme v budúcnosti pomôže s prečerpávaním paliva medzi jednotlivými raketami.

14:37 – Starship už na orbite začala s prvými testami, SpaceX testuje dvere nákladného priestoru, ktoré budú používané pri misiách s družicami Starlink.

14:34 – Druhý stupeň sa úspešne dostal na cieľovú obežnú dráhu, vďaka ktorej raz obehne planétu Zem. Po potrebných testoch opätovne vstúpi do zemskej atmosféry a pokúsi sa prežiť, kým nakoniec padne do oceánu. Z tepelného štítu však podľa živého vysielania už chýba niekoľko izolačných dlaždíc.

14:32 – Prvý stupeň sa podľa všetkého nedokázal vrátiť v celku naspäť na povrch, SpaceX však preukázal bezchybnú prevádzku takmer do konca jeho misie.

14:28 – Druhý stupeň Starship sa úspešne odpojil od prvého stupňa Super Heavy. Prvý stupeň sa vracia k pobrežiu, druhý stupeň pokračuje na čiastočnú obežnú dráhu.

14:25 – Starship úspešne odštartovala, odpaľovacia rampa opäť prežila. Nasledujúcim dôležitým míľnikom je oddelenie druhého stupňa.

14:00 – SpaceX prostredníctvom sociálnej siete X spustil živé vysielanie k tretiemu integrovanému letu rakety Starship. Štart je naďalej naplánovaný na 14:25.

13:25 – SpaceX ohlásil umožnenie začatia čerpania paliva do rakety, štart je momentálny naplánovaný na 14:25.

13:10 – Plánovaný čas štartu sa podľa SpaceX posúva na 14:10 nášho času, naďalej ale nie je definitívny a môže sa posúvať.

Aktualizované 14. marca o 7:30 – Americká spoločnosť SpaceX získala od Federálneho leteckého úradu (FAA) licenciu, ktorá umožňuje vykonanie tretieho letu rakety Starship. Ten je naplánovaný už na dnes. 110-minútové okno umožňujúce štart sa otvára o 13:00 nášho času.

Oficiálne živé vysielanie misie bude možné sledovať prostredníctvom sociálnej siete X.com, viacero neoficiálnych vysielaní sa ale objaví aj na YouTube. O priebehu misie bude mi informovať prostredníctvom aktualizácii tohto článku, detaily k testu nájdeš nižšie.

Pôvodný článok:

Najväčšia raketa v histórii môže už o pár dní odštartovať po tretí raz z pobrežia amerického Texasu. SpaceX zatiaľ oficiálne o plánovanom termíne neinformoval, avšak po úspešnom mokrom teste Starship zverejnil na sociálnej sieti X plánované vysielanie na 14. marca o 12:30 nášho času. O termíne pritom nie je nutné pochybovať, firma ale musí prekonať poslednú prekážku.

Chýba už len licencia

Po úspešnom mokrom teste ostáva pre SpaceX dokončiť len záverečné práce, pričom samotná raketa je pripravená na štart. Pre Starship ide už o tretí testovací let so zásadným potenciálom na úspech po tom, čo dva predchádzajúce zlyhali. Pripravený prototyp pozostáva z prvého stupňa Super Heavy s označením Booster 5 a druhého stupňa Starship s označením Ship 28.

Okrem samotného testu rakety firma počas tejto misie otestuje aj transfer paliva vo vnútri druhého stupňa. Skúsenosti a dáta z tohto experimentu chce totiž v budúcnosti využiť pri prečerpávaní paliva medzi samotnými vesmírnymi loďami, ktoré sa na jednu nádrž nedokážu dostať k Mesiaci, Marsu či vzdialenejším objektom slnečnej sústavy. Orbitálne prečerpávanie paliva však zaručí prakticky neobmedzený „dolet“ v rámci sústavy.

SpaceX už má v zálohe aj niekoľko ďalších prototypov prvých aj druhých stupňov, ktoré sú už takmer hotové. Na dokončovacie práce však ešte chvíľu počkajú, keďže môžu potrebovať zmeny a úpravy vyplývajúce z dát získaných počas blížiacej sa misie. Aj v prípade úspechu totiž môže SpaceX odhaliť problematické komponenty, ktoré bude nutné zmeniť.

Neustále sa mení

Prístup SpaceX k vývoju Starship je pomerne netradičný a miesto prísneho dodržiavania dizajnu a rokov vývoja jedného prototypu pristúpila firma k rýchlej stavbe prototypov a pravidelným zmenám pôvodnej konštrukcie. Aj vďaka tomu priniesol druhý plnohodnotný prototyp viac ako 1 000 zmien v porovnaní s tým prvým. Tie sa napokon odzrkadlili aj na samotnom teste, ktorý prebehol oveľa hladšie.

Ako štart sledovať?

SpaceX bude tretí let Starship vysielať prostredníctvom siete X.com, pôvodne známej ako Twitter, ktorú Elon Musk v minulom roku odkúpil. Kvalitnejšie a pohodlnejšie vysielanie na Youtube od SpaceX síce nebude, avšak ešte vždy sa môžeš tešiť na viacero nadšencov, ktorý tento historický moment zdieľajú s celým svetom.

Medzi najznámejšie patria kanály NASASpaceflight a Everyday Astronaut, ktoré ponúkajú vysoko kvalitné živé vysielania aj s komentárom a následnou debatou o tom, ako misia prebehla.

Starship počas misie odskúša aj mechanizmus na uvoľňovanie satelitov Starlink a v prípade úspechu opäť naštartuje motory, aby vstúpila do atmosféry. Tam už bude jej osud závisieť od tepelného štítu, ktorého izolačné dlaždice ešte vždy nedržia na trupe tak pevne, ako by mali.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP