Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmír je plný astronomických objektov, ktoré si ani len nedokážeme predstaviť. Niektoré z nich sa dokonca správajú tak čudne, že ich správanie nejde pripísať žiadnemu inému pozorovanému javu. Jedným z nich je TIC 400799224, ktorý, ako sa zdá, vypúšťa do okolia veľké množstvo prachu. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Zvláštny objekt

Ako je uvedené v tlačovej správe Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, TIC 400799224 bol objavený úplnou náhodou prostredníctvom satelitu TESS, ktorý doposiaľ objavil 172 exoplanét a viac ako 4700 kandidátov na exoplanéty. V údajoch z tohto satelitu si odborníci všimli veľký pokles jasu, po ktorých nasledovalo niekoľko ostrých zmien, ktoré sa dajú interpretovať ako zatmenie.

(Powell et al., The Astronomical Journal, 2021

Zvyčajne, keď nejaký objekt blokuje svetlo svojej hviezdy, jedná sa o exoplanétu, prípadne asteroid. V tomto prípade však pokles jasu nemožno vysvetliť ani jedným z uvedených objektov.

TIC 400799224 je zvláštny objekt obiehajúci hviezdny systém vzdialený približne 2300 svetelných rokov. Astronómovia tento objekt objavili v údajoch zo satelitu TESS v podstate náhodou, kvôli náhlemu, takmer 25 % poklesu jasu, ku ktorému došlo iba v priebehu niekoľkých hodín, a po ktorom nasledovalo niekoľko ostrých zmien jasu.

Za normálnych okolností sa niečo takéto interpretuje ako rozpadávajúca sa planéta, prípadne asteroid, alebo iné obiehajúce teleso, ktoré pri svojom rozpade uvoľňuje veľké množstvo prachu. Pri spätnom pohľade na údaje však vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále The Astronomical Journal zistili, že sa deje hneď niekoľko pozoruhodných udalostí.

NEPREHLIADNI:
Musk možno získa nového spojenca. Tvrdí, že na Marse vieme vytvoriť atmosféru, ako má Zem

Ukázalo sa, že TIC 400799224 obieha okolo dvojhviezdy, pričom jedna z týchto hviezd pulzuje s periódou 19,77 dňa. Hoci periodicita týchto pulzov je pravidelná, objekt, ktorý pulzovanie, respektíve tlmenie svetla spôsobuje, je nepravidelný vo svojom tvare, hĺbke a trvaní.

Z tohto dôvodu sa nazdávajú, že ide o prachové zákryty, ktoré spôsobuje bližšie nešpecifikovaný objekt, ktorý pravidelne vyžaruje oblaky prachu. Zatiaľ však presne nevedia určiť, o aký astronomický objekt sa má jednať.

„Povaha obiehajúceho telesa je záhadná, pretože množstvo emitovaného prachu je obrovské; ak by vznikol rozpadom objektu, akým je asteroid Ceres nachádzajúci sa v našej slnečnej sústave, prežil by tento objekt asi osemtisíc rokov, kým by úplne zmizol,“ objasňujú vedci v správe.

Mračná prachu blokujú značnú časť svetla

Je však zvláštne, že počas šiestich rokov pozorovania tohto objektu zostala periodicita rovnaká, čo znamená, že objekt emitujúci prach zostal zjavne neporušený. Odborníci tiež priznávajú, že zatiaľ nevedia, okolo ktorej z dvoch hviezd tento objekt obieha. Táto skutočnosť je na celom objave najzvláštnejšia.

NASA/JPL-Caltech

Pôvodný 25  % poklesu jasu bola totiž len malá ukážku, čo TIC 400799224 dokáže. V závislosti od toho, ktorá z hviezd je hostiteľom tohto nevyspytateľného a neznámeho objektu, dokážu mračná prachu blokovať 37 až 75 % emitovaného svetla.

V práci výskumníci navrhujú tri možnosti, ktoré by tieto zatmenia mohli objasniť. Prvým je rozpad objektu, ktorý prechádza z pevného rovno do plynného skupenstva (sublimuje), druhým sú zrážky s objektom podobným planéte, prípadne prach emituje planéta nachádzajúca sa v plynovom disku tejto dvojhviezdy.

Najpravdepodobnejším vysvetlením by mala byť druhá možnosť, a teda, že okolo hviezdy sa zráža objekt podobný planéte. Vždy keď k takejto zrážke dôjde, uvoľní sa z povrchu tohto objektu množstvo prachu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú