Aktualizované 24. apríla 2024 – NASA sa podarilo obnoviť komunikáciu s najvzdialenejšou sondou Voyager 1, ktorá narazila na problémy ešte v novembri roku 2023. Tie pretrvávali niekoľko mesiacov a dáta, ktoré vedci na Zemi zo sondy získavali, kvôli tomu nedávali žiaden zmysel, píše portál SPACE.

Aj keď už sonda komunikuje, samotné vedecké dáta ešte stále nedávajú zmysel a z výskumného hľadiska je zariadenie aj naďalej prakticky nepoužiteľné. Zem však už získava dáta o stave samotnej sondy a komponentoch na jej palube, čo môže pomôcť v ďalšom hľadaní riešenia vážneho problému.

Aktualizované 17. marca 2024

NASA učinila zásadný pokrok smerom k pochopeniu a vyriešeniu problémov, do ktorých sa dostala legendárna sonda Voyager 1. Ako vysvetľuje NASA v tlačovej správe, problém s nezmyselnými dátami zasielanými k Zemi pretrváva už od novembra roku 2023 a podľa všetkého ide o chybu jedného z troch palubných počítačov, ktorý je zodpovedný za „balenie“ dát pred tým, než sú odoslané.

Sonda však ostáva, bohužiaľ, aj naďalej nefunkčná a v riešení problémov nepomáha ani fakt, že signálu trvá dostať sa k sonde alebo k Zemi viac ako 22 hodín. Momentálne sa totiž nachádza vo vzdialenosti až 24 miliárd kilometrov, kvôli čomu trvajú všetky procesy niekoľko dní.

Tímy momentálne pracujú na analyzovaní obdržaných dát, avšak podľa NASA môže trvať aplikácia potenciálneho riešenia ešte nejaký čas. Úspech navyše nie je zaručený.

Pôvodný článok

Sonda Voyager 1 je už viac ako 45 rokov vytrvalým prieskumníkom, ktorý putuje vesmírom a poskytuje ľudstvu neuveriteľné poznatky o vesmíre. Za jedinečný projekt misií Voyager ľudstvo ďakuje vzácnej pozícií planét, na ktorú začal ako prvý upozorňovať Gary Flandro, študent aeronautiky z Kalifornského inštitútu technológií. Flandrova úloha spočívala v identifikácii najefektívnejšej cesty, ktorou je možné dopraviť sondu k Jupiteri či ešte ďalej – k Saturnu, Uránu alebo Neptúnu, píše Scientific American.

Ako však najnovšie upozorňuje portál Gizmodo, cesta sondy Voyager 1 sa dostala do nezávideniahodnej situácie. NASA už totiž niekoľko mesiacov zápasí s komunikačnými poruchami, pričom sonda vysiela na Zem nezmyselné údaje. O týchto problémoch sme ťa informovali prostredníctvom samostatných článkov, keďže prvé problémy sa objavili ešte v máji 2022 a oprava prišla v septembri toho istého roku.

Problémy pretrvávajú

Inžinieri rýchlo identifikovali problém ako poruchu v systéme letových údajov (FDS) sondy, ktorý zhromažďuje a prenáša údaje z vedeckých prístrojov a technických systémov Voyageru. Problém sa dočasne vyriešil presmerovaním telemetrických údajov cez iný palubný počítač. Nanešťastie, toto riešenie netrvalo veľmi dlho.

NASA/Flickr/Úprava redakcie

V decembri 2023 totiž začal Voyager 1 opäť vysielať nezmyselné údaje, čo naznačovalo, že základný problém pretrváva. V tomto prípade sa zdalo, že porucha súvisí s výpadkom komunikácie medzi FDS a telemetrickou modulačnou jednotkou (TMU), ktorá prevádza údaje do binárneho kódu na prenos na Zem.

Napriek maximálnemu úsiliu inžinierov z JPL NASA sa vyriešenie problému ukázalo ako monumentálna záležitosť. Obrovská vzdialenosť medzi Voyagerom 1 a Zemou – v súčasnosti podľa NASA takmer 163 AU ( 2.44*1010 km) – spôsobuje značné komunikačné obmedzenia, keďže signálu trvá približne dva dni (22 hodín každým smerom), kým sa dostane k sonde a späť.

Inžinieri v JPL musia pri každom komunikačnom okne zdĺhavo riešiť a analyzovať problémy. Po odoslaní príkazov sonde Voyager 1 musia trpezlivo čakať na jej odpoveď a až potom dešifrovať údaje

Hlavnú príčinu poruchy komunikácie sa stále nepodarilo presne identifikovať, pričom k zložitosti problému pravdepodobne prispeli starnúce systémy kozmickej lode. Misia Voyageru prekonala všetky očakávania a funguje oveľa dlhšie, ako bola jej plánovaná životnosť.

Napriek týmto problém odkaz sondy Voyager 1 ako priekopníka výskumu vesmíru zostáva nezmenený a vzbudzuje úctu a obdiv ďalších generácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú