Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak ťa vždy zaujímalo, ako vyzerá povrch Mesiaca, alebo aké horniny sa nachádzajú na jeho povrchu, vďaka prvej kompletnej geologickej mape vedeckého centra USGS máš jedinečnú šancu zistiť to.

Portál Unilad priniesol informácie, podľa ktorých sa Astrogeologickému vedeckému centru USGS prvýkrát v spolupráci s NASA a Lunárnym planetárnym ústavom podarilo úplne zmapovať celý povrch mesiaca.

Výsledkom je tak mapa s názvom „Unified Geologic Map of the Moon“, ktorá je navyše k dispozícii online a úplne zadarmo.

Mapa nesie farebne značenie, aby pomohla aj  bežným ľuďom rýchlo identifikovať geologické vlastnosti povrchu Mesacia, vrátane rôznych typov kráterov, rovín a ďalších prvkov na mierke 1: 5 000 000. Vedci vytvorili mapu pomocou informácií zo šiestich regionálnych máp misií Apollo a aktualizovaných informácií z nedávnych satelitných misií na Mesiac.

Úsilie trvajúce 10 rokov

Existujúce mapy boli prepracované, aby boli v súlade so súčasnými dátami a zároveň zachovali predchádzajúce pozorovania. Tím tiež vyvinul jednotný popis skalných vrstiev Mesiaca a vyriešil problémy s nekonzistentnosťou, ktoré sa vyskytli pri predchádzajúcich mapách.

Podľa vyjadrenia vedcov bude mapa „slúžiť ako definitívny plán povrchovej geológie Mesiaca pre budúce ľudské misie.“

Corey Fortezzo, geológ USGS a hlavný autor výskumu, na margo geologickej mapy mesiaca uviedol: „Zjednotená geologická mapa mesiaca financovaná NASA kombinuje šesť regionálnych máp Apolla do jednej konzistentnej globálnej stratigrafie a súboru povrchových prvkov.

Tento produkt poskytuje rámec pre nové vedecké štúdie a pomáha spájať výsledky lokálneho prieskumu povrchu Mesiaca s jeho zvyškom. Táto mapa je vyvrcholením desaťročného projektu. Poskytuje dôležité informácie pre nové vedecké štúdie prepojením prieskumu konkrétnych miest na Mesiaci so zvyškom lunárneho povrchu.“

Ide tak o skutočne ambiciózny projekt, ktorý si vyžadoval dlhoročné úsilie vedcov. Asi najťažšou časťou celého projektu bolo spojenie máp z predchádzajúcich výskumov, za ktorými stáli rôzne skupiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú