Vedci prišli v novej štúdii s inovatívnym spôsobom hľadania a zachytávania gravitačných vĺn (GWB), ktoré sú väčšinou spôsobené nesmierne rýchlym pohybom masívnych objektov vo vesmíre. Ako informuje Universe Today, namiesto teleskopov chcú použiť extrémne vesmírne objekty, ktoré sú nesmierne citlivé.

Zachytia najmenšie zmeny

Vedcom sa nedávno podarilo detegovať gravitačný šum na pozadí kozmu, ktorý zotrváva ešte z Veľkého tresku. Tento dôležitý míľnik dosiahli nielen vďaka špičkovým observatóriám a teleskopom, ale najmä pulzarom, extrémne rýchlo rotujúcim neutrónovým hviezdam, ktoré vysielajú s neuveriteľnou presnosťou pravidelné záblesky žiarenia.

Tieto záblesky môžu astronómovia pozorovať a ak z nich vytvoria sieť, zmenami vo frekvencii a časovými rozdielmi medzi týmito zmenami dokážu nielen identifikovať gravitačné vlny, ale potenciálne tiež určiť približnú pozíciu ich zdroja. Gravitačné vlny zo zrážok čiernych dier či rôznych hviezd sa však takýmto spôsobom zatiaľ identifikovať nepodarilo.

Pablo Carlos Budassi/Wikimedia

Ešte zaujímavejšie však je, že podľa novej štúdie môže dostatočne presná sieť pozorovaných pulzarov umožniť detekciu gravitačných vĺn aj z objektov, ktoré sa s inými nespájajú.

Môžu totiž umožniť pozorovať gravitačné vlny práve ďalších pulzarov, ktoré sú doteraz pomerne vzácnymi objektami. Tieto pokusy však zatiaľ ostávajú len v teoretickej rovine.

Tsunami gravitačných vĺn

Astronómovia nedávno hlásili aj „tsunami“ gravitačných vĺn po tom, čo ich zaznamenali oveľa viac, než pôvodne. Z 35 gravitačných vĺn pochádzalo až 32 zo zrážok párov čiernych dier. Takéto kolízia extrémne ťažkých objektov vytvoria vlny v časopriestore, ktoré sa šíria podobným spôsobom, ako vlny na vodnej hladine po tom, čo do nej hodíš kameň.

Potrebujeme citlivejšie pozorovania

Niektoré gravitačné vlny spomínaného GWB, mali vzniknúť pri zrážkach supermasívnych čiernych dier. Podľa Interesting Engineering stojí za objavom GWB Severoamerické nanohertzové observatórium pre gravitačné vlny, známe pod skratkou NANOGrav, ktoré podrobne pozorovalo pulzary, extrémne rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy so silnými magnetickými poľami.

Tieto pulzary podľa vedcov fungujú ako galaktické metronómy a pomohli tak v detekcii GWB, ktorých presná príčin úplne jasná nie je.

Zaujímavé sú však implikácie tohto objavu, keďže pozadie tvorené gravitačnými vlnami naznačuje, že sa môže vo vesmíre stať, už čoskoro, čosi skutočne veľkolepé.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú