Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nie je žiadnym tajomstvom, že do vesmírnych projektov sa „pumpujú“ obrovské peniaze. Za všetkým stoja vesmírne agentúry, ktoré do kozmu vynášajú rôzne družice či satelity. Zároveň sa venujú rozličným výskumom a vývojom najnovších zariadení, ktoré disponujú stále dokonalejšími špecifikáciami. Koľko to však všetko stojí?

Na svete aktuálne máme okolo 72 rôznych vesmírnych agentúr. Medzi najznámejšie a najväčšie vládne agentúry patrí americká NASA, čínska CNSA, európska ESA, indická ISRO, japonská JAXA či ruská RFSA alebo Roscosmos. Vesmírnym misiám dominuje hlavne NASA a RFSA, no čínska, európska a indická agentúra sa ich snažia rýchlo dohnať.

Najznámejšia agentúra na svete

V októbri 1958 bol založený Národný úrad pre letectvo a vesmír so sídlom vo Washingtone, známejší ako NASA. V súčasnosti je zapojená do viacerých misií, ktoré študujú zmenu podnebia, zmeny hladiny morí či nepriaznivé poveternostné udalosti na Zemi. NASA sa tiež zaoberá analýzami, ktoré majú za úlohu určiť pôvod a vývoj Slnka či širšej slnečnej sústavy.

NASA patrí medzi najväčšie agentúry aj z pohľadu svojho rozpočtu. Je však nutné spomenúť, že väčšina agentúr má svoje rozpočty väčšie z toho dôvodu, že sa prostriedky môžu využívať aj na iné účely, ako sú vesmírne misie či projekty.

NASA napríklad časť zo svojho rozpočtu využíva na udržiavanie globálneho systému určovania polohy, známe ako GPS. Európska agentúra ESA tiež využíva časť zo svojho rozpočtu na rozvoj a udržiavanie globálneho satelitného systému Galileo, ktorý vytvorila Európska únia.

Odhaduje sa, že v roku 2019 pracuje NASA s rozpočtom vo výške 21 miliárd amerických dolárov. NASA plánuje v roku 2020 spustiť svoju prvú biologickú misiu BioSentinel, ktorej cieľom je vyvinúť biosenzor na zisťovanie a meranie vplyvu kozmického žiarenia na živé organizmy. Okrem toho sa NASA podieľa na viacerých výskumoch a spolupráci s inými agentúrami či svetovými výskumnými spoločnosťami.

Čína sa chce stať vesmírnou veľmocou

Druhou agentúrou z hľadiska výšky rozpočtu sa stala Čínska národná správa vesmíru alebo CNSA. Založená bola v roku 1993 ako vládna inštitúcia na rozvoj a plnenie medzinárodných záväzkov Číny. CNSA má za sebou viacero významných vesmírnych projektov, pričom z Číny spravila tretiu krajinu, ktorá vypustila človeka na obežnú dráhu.

Z pripravovaných projektov je nutné spomenúť budovanie vesmírnej stanice, ktorá by mala byť dokončená ešte pred začiatkom roka 2020. Na jej spustenie je potrebné počas niekoľkých misií pripojiť viacero modulov, z ktorých sa stanica bude skladať.

CNSA tiež plánuje uskutočniť prieskumný program planéty Mars, ktorý by sa mal uskutočniť niekedy okolo roku 2033. Cieľom Číny je byť do roku 2030 hlavnou svetovou vesmírnou veľmocou a predbehnúť tak americkú NASA.

Odhaduje sa, že CNSA pracuje s rozpočtom okolo 11 miliárd amerických dolárov, ktorý sa každý rok zvykne navyšovať. Pokiaľ by Čína udržiavala približne 6 % ročný hospodársky rast, jej rozpočet by mohol byť do roku 2030 vo výške 15 až 20 miliárd dolárov, informuje Nextbigfuture.com.

Európa drží krok

Európska vesmírna agentúra ESA so sídlom v Paríži bola založená v roku 1975. V súčasnosti ju tvorí 22 členských štátov. Stanovením analytických a finančných aktív všetkých členov môže agentúra riadiť činnosti a výkony ďaleko nad rámec ktoréhokoľvek z európskych štátov.

Zobraziť celú galériu (6)
ESU tvorí aktuálne 22 členských štátov, Slovensko podpísalo dohodu o spolupráci, ESA

Slovensko a ďalšie krajiny, ako napríklad Bulharsko, Kanada, Cyprus, Izrael, Malta, Slovinsko, Lotyšsko či Litva nie sú súčasťou agentúry ESA, no majú podpísané dohody o spolupráci. ESA je jednou z hlavných agentúr, ktoré sa podieľajú na udržiavaní ISS (Medzinárodná vesmírna stanica).

ESA pracuje s rozpočtom 6,4 miliardy amerických dolárov a pracuje na projektoch ako Venus Express, ktorý pravidelne posiela údaje z obežnej dráhy Venuše, LISA Pathfinder, ktorý analyzuje gravitačné vlny a James Webb Space Telescope, vedený americkou NASA.

Rusi svoj rozpočet na vesmír znížili

Ruská federálna vesmírna agentúra, známa aj ako Roscosmos, patrí medzi najlepšie výskumné organizácie na svete. Založená bola v roku 1992 so sídlom v Moskve. Spolupodieľa sa na rôznych aktivitách a vesmírnych projektoch. Roscosmos  prvý rok svojej existencie čelil vážnym finančným problémom, no aj napriek tomu sa mu podarilo spustiť misie ako Sojuz či Progress. Prevádzkoval aj kozmickú stanicu Mir, ktorá bola vyradená z prevádzky v roku 2001.

Zobraziť celú galériu (6)
Rusko znížilo svoj rozpočet, no aj napriek tomu pracuje na viacerých vesmírnych projektoch, Roscosmos

Rusko znížilo svoj vesmírny rozpočet na zhruba 3 miliardy amerických dolárov. Aktuálne pracuje na misii EXoMars, ktorá je špeciálne zameraná na zistenie života na Marse v spolupráci s európskou ESA. Ďalej vytvára robotickú lunárnu základňu (Luna-Glob), ktorú plánuje spustiť v roku 2020.

Veľké projekty za „málo“ peňazí

Indická organizácia pre vesmírny výskum ISRO bola založená v roku 1969 so sídlom v meste Bengalúr. ISRO má za sebou mnoho významných operácií na národnej aj medzinárodnej úrovni. ISRO vypustila do vesmíru viacero satelitov na predpovede počasia, navigáciu, geografické informačné systémy, telemedicínu či pátracie a záchranné operácie.

Nedávno sme ťa dokonca informovali aj o jej obrovskom úspechu. Indii sa totiž podarilo dostať svoj satelit na obežnú dráhu mesiaca. V roku 2017 urobila spoločnosť ISRO svetový rekord v oblasti vypustenia satelitov. Naraz ich totiž do vesmíru vypustila až 104. Na základe tohto momentu zvýšila indická vláda ročný rozpočet agentúry ISRO o 23%.

Zobraziť celú galériu (6)
Prezident spoločnosti ISRO K. Sivan sa snaží s finančnými prostriedkami narábať čo najefektívnejšie, ISRO

ISRO momentálne pracuje s rozpočtom vo výške okolo 1,4 miliardy amerických dolárov. Indická agentúra sa snaží so svojimi prostriedkami narábať veľmi efektívne. V roku 2008 vypustila prvý lunárny satelit, pričom náklady sa vyšplhali „len“ na 54 miliónov dolárov, čo je v tomto smere naozaj veľmi málo, uvádza portál Pentoday.com.

Japonci spolupracujú so spoločnosťou Sony

Agentúra Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) bola vytvorená japonskou vládou v roku 2003 na podporu celkového rozvoja leteckej dopravy. Sídli v Tokiu a vedie rôzne operácie zamerané na výskum, pričom je zapojená aj do rôznych misií, ako je skúmanie mesiaca či asteroidov.

Zobraziť celú galériu (6)
Japonská agentúra JAXA spolupracuje na viacerých vesmírnych projektoch. Na jednom z nich spolupracuje aj so známou firmou Sony, JAXA

JAXA tiež oznámila spoluprácu so spoločnosťou Sony pri laserovom infúznom systéme z modulu Kibo, ktorý je súčasťou stanice ISS. JAXA narába s rozpočtom, ktorý je stanovený na takmer 1,7 miliardy amerických dolárov.

V najbližších rokoch plánuje pracovať na pokročilom radarovom satelite, mesačnom pristávacom module a ďalších desiatkach misií zameraných na výskum. Okrem toho sa JAXA zameriava na vývoj vesmírnych rakiet a vozidiel.

Dôležitá je hlavne spolupráca

Prehľad najväčších a najznámejších svetových vesmírnych agentúr odhaľuje obrovské investície do výskumu vesmíru. Aj v tomto odvetví sa však bojuje o to, kto sa stane najsilnejším hráčom, ktorý bude udávať smer.

Veľké ambície má Čína, ktorá sa chce vypracovať na lídra, no je viac než isté, že bude mať v tomto smere silnú konkurenciu v podobe americkej agentúry NASA alebo indickej ISRO, ktorá sa tiež snaží dostať medzi špičku. Dôležité je však to, aby agentúry navzájom spolupracovali na projektoch, ktoré môžu byť osožné pre celé ľudstvo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú