Rozšírenie vládneho cloudu o zdravotnícke dáta a zvýšenie bezpečnosti kritickej infraštruktúry štátu. To sú hlavné ciele dvoch projektov, ktoré dnes na svojom 13. zasadnutí schválil Riadiaci výbor pre prioritnú os 7 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (PO 7 OP II). Zasadnutie viedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý výboru predsedá.
Projekt „Vládny cloud – rozšírenie o komunitný zdravotnícky cloud“ (45 619 683 eur) pripravilo Národné centrum zdravotníckych informácií a je pokračovaním úspešne rozbehnutého systému eZdravie. Cieľom je do roku 2022 zabezpečiť pri náraste využívania eZdravia spoľahlivé služby pre lekárov v čase, keď ich potrebujú a v kvalite, ktorá nebude obmedzovať ich prácu.
Pokračovanie eZdravie
Realizáciou tohto projektu bude možné rozšíriť vládny cloud o tzv. komunitný zdravotnícky cloud, ktorý bude obsahovať informácie o zdravotnom stave osôb. Súčasne sa zabezpečí zvýšenie dostupnosti a ochrany zdravotných dát.
Projekt má zabezpečiť vysoko bezpečné a prevádzkovateľné riešenie pre samotný Národný zdravotnícky informačný systém, ako aj pre nasledujúce projekty informatizácie v sektore zdravotníctva. V ďalších etapách sa plánuje reforma informačných systémov spadajúcich pod rezort zdravotníctva a príprava postupnej migrácie do komunitného zdravotníckeho cloudu.
Druhý projekt, „Centrum ochrany kritickej infraštruktúry a podpora činností v oblasti krízového riadenia Slovenskej republiky“ (20 039 242 eur) na dnešné zasadnutie riadiaceho výboru predložilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR). Kritickú infraštruktúru predstavujú napríklad organizácie, objekty, zariadenia, služby či systémy, ktorých zničenie či znefunkčnenie by mohlo ohroziť alebo narušiť celkový chod štátu alebo negatívne ovplyvniť život a zdravie obyvateľov.
Udržanie Slovenska aj v prípade kritických situácií
MH SR v súčasnosti vo svojej gescii eviduje viac ako 100 kľúčových prvkov kritickej infraštruktúry v sektore energetiky a priemyslu. Hlavnou úlohou centra ochrany bude monitorovať stav kritickej infraštruktúry, identifikovať hrozby a predchádzať im a procesne riadiť prípadné incidenty.
V rámci projektu vytvorí rezort základňu s údajmi o jednotlivých sektoroch a prvkoch kritickej infraštruktúry, ako aj o vzťahoch medzi nimi. Zameria sa aj na preventívne opatrenia a procesy, metodické a analytické nástroje, či vyhodnotenie hrozieb a incidentov.
Keď sa projekt spustí, ročne sa ušetria štyri milióny eur, pretože sa znížia škody na slovenskom hospodárstve. TASR informoval Odbor komunikácie a protokolu Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Teraz čítajú

Pôvodne vtip, dnes má prvého milionára. Dogecoin búra rekordy a za posledných 7 dní narástol o stovky percent

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Mercedes ani zďaleka nekončí, už zajtra predstaví elektromobil EQB. Nevieme o ňom takmer nič

Sonda NASA dosiahne nový rekord. 7,5 miliárd km ďaleko prvýkrát v histórii odfotila ešte vzdialenejší Voyager 1

Martin nechal prácu stevarda a urobil si kurz, vďaka ktorému má zaručený super plat a úspech na pracovnom trhu

„Najzbytočnejší startup na svete“ získal investora, ale aj vlnu hejtu od žien. Vymyslel ružové menštruačné rukavice
