Veda práve zažíva prelomový moment – vedci totiž objavili takmer 1 700 starovekých vírusov, ktoré boli tisíce rokov uväznené v ľadovcoch v Himalájach. Tento fascinujúci objav je však aj zdrojom vážnych obáv. Čo ak sa vírusy, ktoré sa nachádzajú v ľade na Tibetskej plošine prebudia a začnú nás ohrozovať? Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Prastaré vírusy

Tieto vírusy, nájdené v ľadovom jadre z ľadovca Guliya, predstavujú unikátnu možnosť skúmať, ako sa vírusy prispôsobovali klimatickým zmenám v priebehu tisícročí. Klimatické zmeny, ktoré dnes spôsobujú rýchle roztápanie ľadovcov, môžu tieto staroveké vírusy opäť priviesť k životu. Vedci už teraz varujú pred možnými rizikami, ktoré by uvoľnenie týchto vírusov mohlo spôsobiť.

Znepokojujúce je predovšetkým to, že niektoré z týchto starovekých vírusov by mohli byť stále infekčné, čo podporujú aj predchádzajúce výskumy z permafrostu na Sibíri. Ak by sa v dôsledku roztápania ľadovcov uvoľnili vírusy, ktoré kedysi infikovali zvieratá alebo ľudí, mohli by predstavovať novú hrozbu, najmä v kontexte pokračujúceho globálneho otepľovania.

Zistenia štúdie poukazujú na možnú spojitosť medzi klimatickými zmenami a znovuobjavením starovekých vírusov. Tento výskum by mohol vedcom pomôcť pochopiť dlhodobé dopady klimatických zmien na evolúciu vírusov a potenciálne riziká spojené s topiacimi sa ľadovcami.

Podľa najnovších odhadov by sa pri náraste globálnych teplôt o 1,5 až 2 stupne Celzia mohlo do roku 2 100 roztopiť až 50 % objemu himalájskych ľadovcov, čo by ešte viac zintenzívnilo tieto riziká.

Tento objav je výstražným signálom, ktorý nám pripomína prepojenosť klimatických zmien s potenciálnymi nebezpečenstvami ukrytými v starovekom ľade. Práca vedcov na tomto fronte by mohla byť kľúčová pri riešení budúcich výziev v oblasti verejného zdravia.

Flickr / GRID-Arendal, Pixabay

Oživili pradávny vírus

V minulosti iná skupina vedcov oživila množstvo vírusov zo sibírskeho permafrostu, vrátane jedného, o ktorom sa predpokladá, že má takmer 50 000 rokov. „Zombie vírus“ bol 48 500 rokov v permafroste pochádzajúcom z ruskej Sibíri, odkiaľ ho vydolovali a skúmali francúzski vedci. Celkovo bolo vo vzorkách permafrostu identifikovaných a oživených 13 vírusov patriacich do piatich rozdielnych vetiev (označenie pre skupinu organizmov, ktorá zahŕňa spoločného predka).

Okrem spomínaného „zombie vírusu“ sa podarilo oživiť aj tri doposiaľ neznáme vírusy staré až 27 000 rokov, ktoré pochádzajú zo zamrznutých mamutích výkalov a kusu permafrostu plného mamutej srsti.

Trojica bola pomenovaná Pithovirus mamut, Pandoravirus mamut  a Megavirus mamut. Ďalšie dva nové vírusy boli izolované zo zmrazeného obsahu žalúdka sibírskeho vlka a dostali názov Pacmanvirus lupus  a Pandoravirus lupus. Podľa dostupných informácií sú aj zvyšné vírusy staré najmenej desaťtisíc rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP