Kráľ oblohy, komerčné lietadlo s jedinečným dizajnom, vo vnútri s luxusom, ktorý dokázal prekonať rýchlosť zvuku. To bol legendárny Concorde. Vďaka videu si môžeš vychutnať, aké to bolo letieť legendou v roku 2003.

Video zachytáva let z letiska JFK z New Yorku na letisko Heathrow v Londýne, ktorý sa uskutočnil v lete 2003. Zachytáva aj to, ako lietadlo dosiahlo nadzvukovú rýchlosť.

Rýchlosť a luxus

Konštrukcia lietadla bola nezameniteľná, hlavne vďaka špicatému nosu a krídlami v tvare delta. Hlavnou funkciou bola rýchlosť, keďže dokázal dosiahnuť viac ako dvojnásobnú rýchlosť zvuku. Letieť Concordom však znamenal aj istý luxus. Spiatočné letenky v 90. rokoch podľa portálu NPR stáli aj 10 000 dolárov. Na palube sa okrem bežného jedla podávalo šampanské a kaviár.

Zázrak technológie

Concorde bol spoločným projektom Veľkej Británie a Francúzska. Prevádzkovali ich letecké spoločnosti British Airways a Air France. Concorde v roku 1996 vytvoril historický rekord, keď z Londýna do New Yorku doletel len za ​​2 hodiny, 52 minút a 59 sekúnd.

Dodnes je považovaný za najrýchlejší transatlantický prelet osobným lietadlom. Dokázal letieť dvojnásobnou rýchlosťou zvuku – Mach 2,04.

Mal aj svojich kritikov

Dosiahnutie takejto rýchlosti však vyžadovalo aj vysokú spotrebu paliva, čo nebolo ekologicky, ani ekonomicky výhodné. Concorde spotreboval až štyrikrát viac paliva než Boeing 747, ktorý dokázal prepraviť takmer 500 cestujúcich, pričom v Concorde ich mohlo byť iba 100. Let nadzvukovou rýchlosťou znamenalo aj vysoký hluk na zemi.

Concorde. Zdroj: Pixabay
Koniec legendy

Napriek tomu, že Concorde bol spoľahlivý a bezpečný, jedna havária zmenila jeho osud. Concorde spoločnosti Air France, ktorý vzlietal z parížskeho letiska Charlesa de Gaulla, narazil na kovový úlomok, ktorý na dráhe zanechalo iné lietadlo. Úlomok prerazil jednu z pneumatík a kúsky gumy zasiahli palivovú nádrž. Krátko nato začalo horieť ľavé krídlo lietadla a následne havarovalo do hotela pri ceste. Havária spôsobila úmrtie všetkých 109 ľudí na palube a štyroch ľudí na zemi. Ďalšie Concordy, ktoré boli v prevádzke, letecké úrady ihneď uzemnili. Vyšetrovanie a následné regulačné kontroly trvali viac ako rok. Jedno zlyhanie poškodilo dôveru cestujúcich a teroristický útok, ktorý sa odohral 11. septembra 2001 otriasol celým leteckým priemyslom.

Concorde absolvoval svoj posledný let 26. novembra 2003, keď vzlietol z londýnskeho letiska Heathrow a pristál v Bristole v  Anglicku. Pri pristátí ho privítal nadšený dav, ktorý sa zhromaždil za plotmi v blízkosti dráhy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú