Inžinieri z Brnenskej pobočky Honeywellu vyvinuli fascinujúcu technológiu optickej komunikácie medzi satelitmi. Zariadenie s názvom Coarse Pointing Assembly (CPA) umožňuje laserom zamieriť na zrkadielko na vzdialenosť až 10 000 km s neuveriteľnou presnosťou uvádza Žive.cz.

Predstav si hliníkový monolit o veľkosti ľudskej hlavy. Vo vnútri ktorého sa skrýva mikroskopická presnosť, ktorá umožňuje CPA zamerať a udržiavať laserové spojenie medzi satelitmi letiacimi vesmírom rýchlosťou desiatok tisíc kilometrov za hodinu. Laserový lúč sa musí trafiť do zrkadielka o rozmeroch cca 20 × 10 cm, a to doslova, s mikroskopickou presnosťou presnosťou. Odchýlka čo i len jeden stupeň, by v praxi predstavovala zhruba 170 kilometrové minutie cieľa.

Ako sa dva satelity vo vesmíre nájdu?

Dráhy satelitov sú presne známe a CPA má v sebe algoritmus PAT (Pointing, Acquisition, Tracking), ktorý ich dokáže zamerať a udržiavať spojenie. V budúcnosti sa s touto technológiou ráta aj pre dátové spojenie medzi Mesiacom a Zemou (vzdialenosť 384 403 km). CPA umožňuje prenos dát rýchlosťou až 100 Gbps, v minulosti sa dosiahla aj rýchlosť 200 Gbps na linke z orbitu na Zem. Optická komunikácia sa používa na prenos kvantovo šifrovaných dát a veľkých objemov dát, napríklad z radarových systémov.

Zrkadlo CPA je vyrobené zo špeciálneho materiálu odolného voči teplotám od -40 do +70°C a s minimálnou tepelnou rozťažnosťou. Ide o kombináciu skla a keramiky, ktorá je odolná voči gravitačnému prehnutiu (v rádoch desiatok nanometrov).

Mechanický pohon CPA s neuveriteľnou presnosťou umožňuje natáčať a polohovať zrkadielko. Brnenská technológia CPA je v porovnaní so svetovou špičkou na vysokej úrovni a má potenciál stať sa lídrom v oblasti vesmírnej optickej komunikácie.

Podobné technológie vo svete:

  • NASA vyvíja Optical Communication and Sensor Demonstration (OCSD) s cieľom dosiahnuť prenosové rýchlosti 1,25 Gbps medzi Zemou a nízkou obežnou dráhou Zeme.
  • Európska vesmírna agentúra (ESA) má projekt SILEX (Laser Communication System), ktorý demonštroval duplexné dátové spojenie 5,6 Gbps medzi geostacionárnou obežnou dráhou a pozemnou stanicou.
  • Japonská vesmírna agentúra (JAXA) vyvíja optický komunikačný systém s názvom LUCAS (Laser Utilization Communication System for Inter-orbit Satellite Links), ktorý má dosiahnuť prenosové rýchlosti 10 Gbps medzi satelitmi.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP